Ana sayfa / Krediler / Kredi Borcum Gecikti Faiz Öder miyim? Ne Kadar Faiz Öderim?

Kredi Borcum Gecikti Faiz Öder miyim? Ne Kadar Faiz Öderim?

Kredi ödemeleri çeşitli nedenlerle gecikebilmektedir ve bu durumla karşı karşıya kalan tüketiciler, kredi borcum gecikti faiz öder miyim? sorusunun cevabını aramaktadır. Bankalar, kredi taksiti geciktiğinde müşteri ile iletişime geçmektedir. İlk taksit bir gün geciktiğinde öncelikle telefon, mesaj, e-posta gibi iletişim bilgilerini kullanarak müşteri ile irtibata geçen bankalar, bu sayede gecikmeyi bildirmektedir. Kısmi ödeme yapıldığında da aynı durum söz konusudur. Bir günlük gecikmenin olması durumunda banka iletişime geçerken bir yandan da gecikme faizi uygulamaktadır. Gecikme, Kredi Kayıt Bürosu’na bildirilmektedir ve geç ödeme, tüm finansal kuruluşlar tarafından öğrenilmektedir. Peş peşe iki taksitin ödenmemesi durumunda bankaya kayıtlı olan adrese ihbarname gönderilmektedir. Bu sürece yasal takip süreci izlemektedir.

Kredi Borcum Gecikti Ne Kadar Faiz Öderim?

Bankalar, gecikme faizi olarak kullanılan kredinin faiz oranının yüzde 30 fazlasını uygulamaktadır. Geciken kredi ödemeleri, bir yandan süreç içindeki krediyi etkilerken bir yandan da kredi notunu düşürdüğü için ilerleyen dönemlerde yapılacak kredi başvurularını da olumsuz etkilemektedir. Bankalar kredi verirken kredi notunu göz önünde bulundurmaktadır ve notu düşük olanların kredi kullanmaları zordur. Bu nedenle kredi borcum gecikti faiz öder miyim? sorusu sorulurken bunun hem gecikme faizi uygulanması hem de kredi notunun düşmesi nedeniyle olumsuz bir durum yaracağı unutulmamalıdır. Kredi borcunun ödemesi geciktiğinde ve bunun bir ay sürmesi durumunda büyük bir faiz oranı ile karşılaşılacağı bilinmelidir. Yüzde 1 ile kredi kullanan bir kişinin ödemenin bir aylık gecikmesi durumunda ayrıca yüzde 1,30 faiz ödemek zorunda olduğu bilinmektedir. Bu durumda kredi taksit miktarının normalden fazla olması anlamına gelmektedir.

Kredi Borcum Geciktiğinde Ne Yapmalıyım?

İhtiyaç kredisi, konut kredisi, taşıt kredisi gibi tüm kredi paketlerinde gecikme olması durumunda gecikse faizinin uygulanması, tüm bankaların uyguladığı bir yöntemdir. Amaç, kredilerin gecikerek ödenmesinin önüne geçmektir. Bu nedenle kredilerde gecikme olasılığı belirdiğinde, banka ile iletişime geçilmeli, mümkünse kredinin ödeme günü yeniden düzenlenmeye çalışılmalıdır. Bu yapıldığında kredi ödemelerinin ödeme tarihi ile ilgili yaşanan sıkıntılı süreç atlatılabilmektedir. Aksi taktirde kredi borcum gecikti faiz öder miyim? denildiğinde bir günlük bile gecikme olsa ekstra faiz ödeneceği bilinmelidir.

- Bir önceki yazımız olan Asgari Kredi Çekme Miktarı Ne Kadar? Asgari Kredi Limiti Ne Kadar? başlıklı makalemizde asgari kredi çekme miktarı hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir