Ana sayfa / Krediler / Kredi Borcuma Taksit Yapılır mı?

Kredi Borcuma Taksit Yapılır mı?

Bankalardan kredi kullanıldığında bir sözleşme imzalanır ve bu sözleşmede kredinin kaç taksitte ödeneceği, kredinin faiz oranının ne olacağı gibi bir dizi ayrıntı yer alır ancak sözleşmede kredi borcuma taksit yapılır mı? sorusunun cevabının bulunması mümkün değildir. Kullanılan kredinin ödemelerinin geciktirilmemesi gereklidir. Aksi takdirde geciken her gün için faiz uygulanır. Kredi taksitinin üst üste birkaç kez ödenmemesi durumuna banka tüm borçların ödenmesi için ihtarname çeker. Bu ihtarnameye rağmen borç ödenmediği taktirde banka icra takibini başlatır. İcra takibinin sonucunda hem ana para, hem normal faizler, hem uygulanan ekstra faizler, avukat masrafları, icra masrafları gibi sayısız giderler de tahsil edilmektedir.

Kredi Borcuma Taksit Nasıl Yapılır?

Bankalardan kredi kullanılmasının ardından herhangi bir nedenden dolayı ödeme güçlüğü içine düşüldüğünde, üstelik bu güçlük iki ay bile sürmesi durumunda, kredi notunda ciddi düşüşler meydana gelebilir. Bu da ilerleyen aşamalarda kredi başvurusunu etkileyebilir. Bu nedenle kredi borcunun taksitlendirilmesi gereklidir. Ancak pek çok kişi, kredi borcuma taksit yapılır mı? sorusunun cevabını bilmez. Kredi borcunun taksitlendirilmesi için geçerli bir nedeninin olması durumunda kredinin kullanıldığı bankaya başvurulmalıdır. Başvuru sırasında kredi borcunun taksitlendirilmesinin istendiği açık bir şekilde ifade edilmelidir. Başvuru işleminin ardından taksitlendirme işlemini kabul edilmesi durumunda ödemelere yeni belirlenen miktarlar üzerinden başlanır. Ancak örneğin ödemede bir aylık bir gecikmenin olması durumunda taksit talep etmek yersizdir ve bu talebi banka da reddeder.

Takipte Olan Kredi Borcuma Taksit Yapılır mı?

Takipte olan kredi borçlarının yapılandırılması ya da taksitlendirilmesi, tamamen bankanın inisiyatifindedir. Kredi borcunun taksitlendirilmesi sırasında uygulanan faiz oranları, normal faiz oranlarından fazladır. Ayrıca takipte olan kredi borçlarında da taksit yapılabilir. Elbette bu tür borçlarda bankadaki gibi kolay bir süreç yaşanmaz. Çünkü banka, tahsilinde zorlandığı kredi alacaklarında hukuki yollara başvurulur ve bu nedenle kredi dosyası bankanın avukatına teslim edilir. Bundan sonra tek muhatap avukat olur. Kredi borcunun avukatta olduğunun öğrenilmesi ile avukatın bürosunun ziyaret edilmesi önerilir. Avukatın borçlunun mali yapısı ile ilgili ikna ve taksitlendirildiği taktirde borcunu ödeyeceğine emin olması durumunda kredi borcuma taksit yapılır mı? sorusuna olumlu cevap verilir.

- Bir önceki yazımız olan Faizsiz Evlilik Kredisi Veren Bankalar 2019 başlıklı makalemizde Faizsiz Evlilik Kredisi Veren Bankalar ve Faizsiz Evlilik Kredisi Veren Bankalar hangileri hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir