Ana sayfa / Krediler / Kredi Dosya Masrafı Geri Alma

Kredi Dosya Masrafı Geri Alma

Kredi dosya masraflarının geri alınıp alınamayacağı ve kredi dosya masrafı geri alma imkanının bulunup bulunmadığı, baka kredisi kullanan herkesin araştırdığı bir konudur. Uygulama sıklıkla değişikliğe uğrasa da bankalara ya da bankanın kabul etmediği durumlarda dilekçe ile kaymakamlıklardaki tüketici hakem heyetlerine başvuranların kredi dosya masrafının geri alındığı bilinmektedir. Kredi dosya masrafı, bankaların kredi verirken kestikleri ve karşılığında herhangi bir hizmetin verilmediği masraf türüdür. Bankalar, genel olarak “dosya masrafı”, “kredi dosya masrafı”, “kredi tahsis ücreti”, “kredi kullandırım ücreti” ya da “kredi dosya ücreti” adları altında bankalar kredi kullananlardan haksız olarak kesintiler yapmaktadır ve bu kesintilerin iade edilmesi de düşünülmez. Alınan paranın karşılığında hizmet verilmemesi de hukuka aykırılık teşkil etmektedir.

Kredi Dosya Masrafı Geri Alınır mı?

Kredi dosya masrafının geri alınması söz konusudur. Gerekli şartlar çerçevesinde başvuru yapıldığında, haksız olarak tahsil edilen masrafların geri alınabilmesi mümkündür. Ancak kredi dosya masrafı geri alma işleminin gerçekleşebilmesi için mutlaka bir yazı ile başvurulmalıdır. Çoğu kişi alınan bu paranın az olmasından dolayı geri istememektedir. Ancak düşük bir rakam olsa bile bu paranın bankalar lehine haksız kazanç olduğu bilinmelidir. Kredi dosya masrafının iadesini sağlamak için öncelikle bankaya başvurulmalıdır. Kredi çekilen bankanın genel müdürlüğüne yazılacak olan dilekçede masrafa itiraz edildiği, bu paranın iadesinin talep edildiği ifade edilmelidir. Sonrasında bu dilekçe iadeli taahhütlü posta ile gönderilmelidir. Bankadan olumsuz bir cevap gelmesi ya da bir ay içinde cevap gelmediği taktirde hukuki prosedür başlatılmalıdır. Hukuki süreç, ikametin bulunduğu yerdeki tüketici hakem heyetine başvurularak başlatılır.

Kredi Dosya Masrafı Geri Almak İçin Aynı Kurallar mı Geçerli?

Her kredi ve dosya masrafını geri almak için aynı yollar geçerli değildir. Bireysel kredilerden alınan dosya masrafının iadesi talep edilebilir. Ticari kredilerde ise iade söz konusu değildir. Buna konut kredilerindeki ekspertiz ücreti de dahildir. Birden fazla kredi için ayrı ayrı başvuru yapılmalıdır. İade talebi için zaman aşımı süresi vardır ve kredi dosya masrafı geri alma işlemi için 10 yıl içinde başvuru yapılmalıdır.

 

- Bir önceki yazımız olan Kredi Borcuma Taksit Yapılır mı? başlıklı makalemizde kredi borcuna taksit yapan bankalar hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir