Ana sayfa / Krediler / Kredi Faizleri Düşecek Mi 2018

Kredi Faizleri Düşecek Mi 2018

Kredi faizleri düşecek mi sorusu biz ekonomi yazarları tarafından sıklıkla takip edilen bir konudur. İhtiyaçların arttığı ve ihtiyaçların pahalandığı şu günlerde kredi faizlerinin düşmesi herkes için derin bir nefes alma fırsatı sunabilir. Doların amansız sektör hareketler, bizlerin ihtiyaçlarını karşılaması için büyük bir engel. Açık konuşmak gerekirse doların yükselişleri piyasayı alt üst etti. Kredi faizleri düşecek mi 2018 yılının geriye kalan son çeyreğinde sorulan en büyük sorulardan birisi olacak. Özellikle konut kredilerinde yaşanması muhtemel olan düşüşün, artan dolar ile birlikte gerilemesi bekleniyor. Ne yazık ki görünürde kredi faizleri için bir düşüş söz konusu değil. Hükumet ve kamu bankası olan Ziraat Bankası arasında devamlı iletişimler sürüyor. Ziraat bankası kredi faizlerini düşürmeye çalışsa da,  maalesef bu süreç biraz zorlu geçeceğe benziyor.

Merkez Bankası kur ve enflasyon beklentilerini olağan seviyeye çekmek maksadıyla Nisan ayında 75 baz oranlı bir faiz yükselişine gitti. Bu durum sonrasında bu artışın tüketici kredilerine de yansıdığını rahatlıkla görebiliyoruz. Fark ettiyseniz geçtiğimiz aylarda %1,38 civarında oynayan tüketici kredisi faizleri, şu anda %1,50 bandına ulaşmış ve geçmiş durumda. Yani kredi faizleri yükseliyor mu sorusunun maalesef ki cevabı evet.

Kredi Faizleri Düşürülecek Mi* Düşerse Ne Zaman Düşer?

Kredi faizleri düşecek mi sorusunun cevabı politik olaylar yaşadığımı şu günlerde saklı. Seçimlerin yaklaşması, kredi faizleri üzerinde verilen vaatlerin artmasına neden olacaktır. Bu nedenle seçim süreci sonrasında yani 24 Haziran sonrasında güncel kredi faizlerinde indirim yoluna gidilebilir. Bu konuda ciddi bir çaba olacağına inanıyoruz. Bazı bankaların ihtiyaç kredisi için faizleri %1,60 seviyesine çektiği şu dönemde, ihtiyaç kredilerinden dolayı oluşan borçlanma tam olarak 206 milyar 491 milyon lira. Aynı şekilde kredi kartlarının hedeflediği borç miktarı ise 498 milyar 518 milyon lira.

Kredi faizleri ne zaman düşecek sorusunun da cevabını kısmen verelim. Bu noktada seçimlerin sonrasını beklemekten başka hiçbir çaremiz yok. 2018’in ilk üç ayında 1.9 milyar liralık bir konut kredisi kullanıldı. Geçin sene aynı dönemde rakamın 8.8 milyar olduğu göz önünde bulundurulursa konut kredilerinde gerileme gözlüyoruz. Kredi faizi düşüşünde herkesin odağı konut kredisi oldu. Bu yönde düşüşün olması konut piyasasını büyük oranda arttıracaktır.

Kredi Faizlerine Bakıldığında Kredi Çekmek İçin Doğru Zaman Mı?

2013 Mayıs döneminde ülkemizde en düşük faizleri gördük. Bu faizlerin düşük hallerinden yaklaşık 5 yıl sonra faizler tavan yaptı. Faizlerin tavan yapmasında temel iki sebep bulunuyor. Arz ve talep dengesinin bulunmaması bunların ilki olarak karşımıza çıkarken, ikinci etken ise para piyasalarının çok ama çok hareketli olması. Kredi faizlerinde düşüş planlaması henüz görünmüyor. Ancak seçimden sonra gündeme tekrar gelmesi beklenmektedir. Şu an için acil olmayan ihtiyaçlar için kredi çekmemenizi ve seçim sürecini beklemenizi öneriyoruz.

- Bir önceki yazımız olan Ziraat Bankası İhtiyaç Kredisi Özellikleri ve Başvuru başlıklı makalemizde ziraat bankası ihtiyaç kredi ve ziraat bankası ihtiyaç kredisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir