Ana sayfa / Genel / Kredi Kartı Aidatı Geri Alma 2018

Kredi Kartı Aidatı Geri Alma 2018

Kredi kartı aidatı geri alma konusunda sizlere geniş ve detaylı bir rehber hazırladık. Günümüz ekonomi dünyasında kredi kartları tahminlerinde ötesinde büyük bir kitleye hitap ediyor. Ekonomi içerisinde ayakta durmak için bankalarında kazanç elde etmesi gerekmektedir. Hizmet ve masraf odaklı bir iş yapan bankaları, bu süreçte sundukları hemen her hizmetten “bedel” alırlar. Bu hizmet bedelleri arasında büyük bir yer kaplayan kredi kartı aidatları temelde 30 lira ile 200 lira arasında değişkenlik göstermektedir. Değişkenlik gösteren bu fiyatlar yıllık olarak kart sahiplerinin harcama belgelerine yani ekstrelerine yansıtılmaktadır. Kredi kartı aidatının geri alınması bazı durumlarda mümkün iken bazı durumlarda çıkmaz bir hal alıyor. Bu gibi durumların tamamını sizler için derledik. Bazı durumlarda yapmanız gereken yazılı başvurular için de önemli tüyolar verdik!

Kredi kartları sizlere aylık olarak harcama yapıp “bir ay sonra” ödeme fırsatı sunmaktadır. Bu temel özellik iken opsiyonel özellikler de yine kredi kartları aracılığıyla bankaların müşterilerine sunulmaktadır. Taksitlendirme ve diğer puan uygulamaları bankalar tarafından sunulan hizmetler arasında yer almaktadır. Kredi kartlarının anlaşmalı olarak sunduğu bu kredi kartı puan hizmeti, bankaların aidat almasında en büyük etken olarak adlandırılabilir. Bu gibi hizmetlerin yer alması ve kişilere geniş harcama olanakları sunulması nedeniyle kredi kartı aidatı alma talebi bankalar tarafından sunulmaktadır. Bu talebe istinaden devlet kurumlarınca düzenleme ve yasa tasarıları yapılmaktadır. Yani kredi kartı aidatları da devlet tarafından kontrol edilmektedir. Geçmişte büyük sorunlar yaşayan vatandaşlar için devlet elini taşın altına koydu. Bu süreç yaklaşık 5 yıldan beri düzene girmiş durumda. Devlet kurumları tarafından yapılan bu derin düzenleme sonrasında bankaların her “hizmet bedeli ve aidat ödemeleri” için sınırlar getirilmiştir. Bu sayede bankaların sizden habersiz kredi kartından aidat kesmesi yasal olarak engellenmiştir.

Kredi Kartı Aidatı Almak Mümkün Mü?

Kredi kartı alma işlemi için önce yasal düzenlemeleri incelememiz gerektiğini düşünüyorum. Bu aidat ödemeleri bankaların kafasına göre alabileceği bir unsur değildir. Bankalar her harcama ve kesim işlemi içim yasal zorunlulukları uygulamak ve sizlere bilgi vermek zorundadır. Eğer kredi kartınızın ekstresinde “aidat veya hizmet bedeli” olarak bir harcama görüyorsanız, bu sizlerin kredi kartı aidatı olarak size beyan edilmiş harcamadır. Bu ücretin geri alınması için birkaç prosedür yer alıyor. Bu süreçte sizlere “hareketsiz kart” konusunu anlatalım. Hiç kredi kartı kullanmıyorum ama aidat kesmişler dediyseniz, kullanılamayan bir kredi kartından nasıl aidat alınamaz bu konuya bakalım. Ayrıca diğer aidat alınmayan kredi kartlarını da inceleyeceğiz. Kredi kartları “aidatlı” ve “aidatsız” olarak ikiye ayrılabilir. Yasalara göre aidatsız kredi kartlarının limit sınırları ile aidatlı kredi kartlarının limit sınırları aynı olmak zorundadır. Kredi kartı aidatı alma işlemi için “aidatlı” kartların belli başlı bir durağanlık sürecine girmesi gerekmektedir.

Hareketsiz Kart : 6 ay yani 180 gün süreyle hiçbir işleme dahil olmayan kredi kartları, “hareketsiz kart” olarak adlandırılır ve o kartlar için kredi kartı aidatı alma işlemi gerçekleştirilemez. Diğer aidatsız kartlara bakalım.

Sanal Kredi Kartları : Sanal yani internet ortamında oluşturulmuş yapay kredi kartları için de aidat alınamamaktadır. Sanal kredi kartlarının kısıtlı işlem hacimlerine istinaden bu kartlardan aidat talebi bulunmamaktadır.

Aidatsız Kredi Kartları : Aidatsız kart sunma zorunluluğu yasal olarak sabitlenmiştir. Ayrıca bu kartların limitleri de yine aynı aidatlı kredi kartları gibi olmak zorundadır. Bu kredi kartları devamlı ufak bütçeli tüketici için çok uygundur.

Diğer kredi kartları yani aidat alınan kredi kartları, sözleşme aşamasında aidat belirtmektedir. BDDK yani Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu tarafından yapılan düzenlemede bu konuların maddesi yer almaktadır. Kredi kartınızı alırken sizlere bir sözleşme imzalatılır. Bu sözleşmede 2014 yılında çıkarılan yasaya dair madde yer alıyorsa ki, uzun süreden beri bu bankaların mecburiyeti olarak lanse edilmektedir; kredi kartı aidatınızı geri almanız gibi bir ihtimal gündeme gelmeyecektir. Kredi kartı aidatı geri alma konusunda oldukça seri bir talep bulunsa da tarafınızın aldığı kredi kartı desteklemiyorsa bu durumda kredi kartı aidatınızı geri alamazsınız. Eğer olağan bir ödeme dışında sizlerin ilgisini çeken ekstra bir ücret tahsisi yer alıyorsa, bu durumda bankanın müşteri hizmetleri ile hiç uğraşmadan direkt olarak bankaya ulaşın. Bu sayede daha verimli sonuç alabilirsiniz.

Kredi Kartı Aidatı Geri Alma İçin Dilekçe Vermek Lazım Mı?

Kredi kartı aidatı geri alma işlemi ile alakalı internette birçok farklı içerik yer alır. Burada yer alan dilekçe ve evrak örnekleri ne yazık ki etkisiz olarak görülmektedir. Kredi kartı aidatını geri almak istiyorsanız şubeye gidin ve sonrasında derdinizi açıkça ilgili müşteri temsilcisine anlatın. Bu süreçte sizlere gerekirse örnek dilekçe verilecektir. Bu süreçte ayrıca bir dilekçe yazmanıza gerek olmadığını düşünüyoruz. Burada tek yapmanız gereken, şubeye giderek sorunu açıkça anlatıp sorunu dile getirmek. Sonrasında karşı tarafı iyice dinleyerek, hak arama talebinize istinaden durumu anlamaya çalışın.

- Bir önceki yazımız olan Kredi Kartında 05 Hata Kodu Nedir? başlıklı makalemizde kredi kartı 05 hatası ve kredi kartı hatası hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir