Ana sayfa / Kredi Kartı / Kredi Kartı Asgari Borç Hesaplama Kredi Kartı Asgari Ödeme

Kredi Kartı Asgari Borç Hesaplama Kredi Kartı Asgari Ödeme

Kredi kartı kullanıcıları tarafından çok iyi biline asgari ödeme, dönem borcunun belli bir kısmının ödenmesidir ve bankalar kredi kartı asgari borç hesaplama işlemi yaparken kullanıcının kredi kartı limitine göre oran belirler. Yasal takibe düşmemek ve kredi notunun düşmemesi için dönem içi harcamanın asgari tutarının ödenmesi gereklidir. Kredi kartı asgari ödeme tutarları, yasa ile belirlenmiştir. Kartın kullanılabilen limiti üzerinden değerlendirilen asgari borç oranı, ekstredeki son ödeme tarihine kadar mutlaka ödenmelidir. Bu miktarın ödenmediği durumda banka bunu Kredi Kayıt Bürosu’na bildirir. Bu da kredi notunun düşmesine neden olur. Eğer kredi notu 1600 civarındaysa iki kez geç ödeme yapıldığında 1200’lere düşer. Bu da ileride kredi ve kredi başvurusunun kabul edilmemesine neden olabilir.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Ödenmezse Ne Olur?

Bir takvim yılı süresince kredi kartının asgari ödeme tutarının üç kez ödenmediği takdirde kart nakit kullanımına kapatılır. Üst üste ödenmediğinde ise kredi kartı nakit kullanımının yanı sıra alışverişlere de kapanır. Kredi kartının limiti ise borcu tamamının ödeneceği zamana kadar artırılmaz. Ayrıca borcun tamamı ödenene kadar kredi kartı kullanıma kapalı kalır. Bu arada yapılan harcamaların ardından dönem içi asgari borcun hesaplaması da bankalar tarafından yapılır ve ekstrede kredi kartı kullanıcısına yollanır. Ancak tüketicinin de kredi kartı asgari borç hesaplama imkanı vardır. Asgari borç, kart limitine göre hesaplanır. 15 bin liralık limiti olan kredi kartının asgari ödeme borcu yüzde 30’dur. Bin liralık toplam borcu olan kişinin son ödeme tarihindeki ödeyeceği asgari ödeme tutarı 300 TL’dir.

Kredi kartı asgari tutarı ödenmezse sıkıntılı günlerin başlayacağı rahatlıkla söylenebilir. Bankanın belirlediği son ödeme tarihine kadar ya toplam borç ya da asgari tutar ödenmelidir. Geç ödendiğinde ise gecikme faizi uygulanır. Kredi kartı ödemesi geciktikçe kredi notu düşer. Bir günlük gecikme bile yaşansa kredi notu düşer. Asgari ödeme tutarının belirtilen günde ödenmezse ya da asgari ödeme tutarının altında bir ödeme yapılırsa bir dönem gecikmiş olarak nitelendirilir. Bu tür bir gecikmede yasal takip başlatılmaz. İki dönem üst üste ödenmediği takdirde ise kredi kartı nakit çekime kapatır. Öç dönem ödenmediğinde ise yasal süreç başlatılır. Bu nedenle bir aylık harcamanın adından kredi kartı asgari borç hesaplama işlemi yapılarak en azından asgari ödeme tutarının bulundurulmasında yarar vardır.

- Bir önceki yazımız olan Kredi Kart Başvurum Neden Onaylanmıyor? başlıklı makalemizde Kredi Kart Başvurum Neden Onaylanmıyor hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir