Ana sayfa / Genel / Kredi Kartı Asgari Hesaplama 2018!

Kredi Kartı Asgari Hesaplama 2018!

Kredi kartı asgari ödeme hesaplama konusunda sizlere tüm detayları sunan bir içerik hazırladık. Kredi kartları sizlere aylık olarak harcama yapma olanağı sunmaktadır. Bu olanak ile aylık harcamalarınızı kolayca yapabilir, sonrasında kredi kartı borcunuzu harcama sürecine göre geri ödeyebilirsiniz. Kredi kartınızın harcamalarını dilerseniz “tek çekim” yani bir sonraki ayın döneminde ödeyebilirsiniz. Dilerseniz de taksitlendirme yaparak taksit ederince bölünmüş harcamalarınızı ödeyebilirsiniz. Kredi kartlarının harcama sınırları bulunmaktadır. Bu sınırlar gerek aylık geliriniz, gerekse de diğer olanaklarınız itibariyle belirlenmektedir. Her kredi kartının aylık limitine bağlı olarak minimum ödeme sınırları bulunmaktadır. Kredi kartı asgari ödeme limiti demek, kredi kartının bir dönem borcundaki ödenebilir minimum tutardır. Bu tutar ödendiği takdirde herhangi bir faiz uygulaması yapılmamakla birlikte, hukuki şikayet süreçleri de gündeme gelmeyecektir. Bu bankalar arasında farklılık gösterirken, bazı bankalar kredi kartı asgari ödeme tutarı için düşük faiz uygulamaları yapmaktadır.

Kredi kartınızın limitine bağlı olarak, aylık minimum ödeme limitiniz yani asgari tutarınız değişkenlik göstermektedir. Kredi kartlarının asgari ödeme miktarları tam anlamıyla yüzdelik dilimlerle ifade edilmektedir. Bu oranların tamamı devlet denetiminde yer alan kanun ve kurallarla belirlenmektedir. Kredi kartlarının daha verimli kullanılması ve bankaların zor durumda kalmaması için bu tür uygulamalar devlet yetkilileri tarafından atanan bakanlıklar tarafından belirlenmektedir. Asgari tutarın ödenmemesi durumunda kredi kartınızın borcu sizlere sorun getirecek ve hukuki süreçlerin başlamasına neden olacaktır. Dilerseniz an itibariyle güncel yüzdelik dilimlere bakarak, hangi limitte ki kartın ne kadar limite sahip olacağını belirleyelim. Kredi kartı asgari hesaplama işlemi için küçük bir yüzde hesabı yeterli olacaktır.

 

İlginizi Çekebilir!  Akbank Müşterilerine İmzasız, Belgesiz Kredi Müjdesi!

 

Kredi Kartı Asgari Ücret Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Kredi kartı asgari hesaplama işlemi için kredi kartınızın limitini net olarak bilmeniz gerekmektedir. Kredi kartı asgari hesaplama için kredi kartınızın limitini tespit etmek istiyorsanız, bu bilgiye ekstreniz üzerinden ulaşabilirsiniz. Genellikle sol üst köşede yer alan bilgi tablosunda kartın geçerli limiti yer almaktadır. Buna ek olarak “internet” ve “mobil” şube üzerinden de kredi kartınızın limitini görebilirsiniz. Bu limiti öğrendikten sonra en güncel asgari tutarınızı hesaplayabilirsiniz. Kredi kartı asgari ödeme hesaplama işlemi için oluşturduğumuz tabloya göz atarak, kendi kartınızın da asgari ödeme tutarını hesaplayabilirsiniz. Bu resmi kaynaklar tarafından belirlenen oranlardır, bu veriler haricinde bir oranlar size ekstra ücret yansıtılmayacaktır. Buna ek olarak bu sadece resmiyette “kredi kartı” olarak geçen hizmetler için geçerlidir. Aksine işaret eden ek hesaplar için bu oranlar geçerli değildir. Kredi kartı asgari hesaplama için hesaplama şu şekildedir:

Kredi Kartı Asgari Hesaplama için dönem borcunuzu 100’e bölün ve limite göre yukarıdaki yüzde dilimleriyle çarpın.

Hesaplama yapmak için dönem borcunuzu ekstreniz üzerinden tespit edin ve hesap makinesi yardımıyla 100’e bölün. Sonrasında yukarıdaki limit ve hal durumuna göre borcunuzu yüzdelik kat sayı ile çarpın. Örnek bir hesaplamayı sizler için bizler yaptık. İşte kredi kartı asgari hesaplama verileri için örnek hesaplama:

KREDİ KARTI LİMİTİ : 2.000 TL

DÖNEM BORCU : 1000 TL

HESAPLAMA : 2.000 / 100 = 20 sonra yüzdelik kat sayı ile çarpın. (0-15.000 TL limitlerde dönem borcunun %30’u asgari tutardır.) 20 x 30 = 600 TL

ASGARİ TUTAR : 600 TL

Kredi Kartı Asgari Hesaplama İçin Yeni Kredi Kartı Sahipleri Dikkat Etmelidir!

 

İlginizi Çekebilir!  Kredi Notu Düşük Olan Bayram Kredisi Çekebilir Mi?

 

Yapılan yasal düzenlemelere göre, kredi kartının bir yıl süreyi aşmayan bir kullanıma sahip olması; kartın asgari ücreti üzerinde etki sahibidir. Henüz etkin bir kullanıcı deneyimi sunmayan kart sahibinin düzenli ödeme süreçlerine teşvik edilmesi açısından bu tarz bir uygulama yapılmaktadır. Kredi kartı asgari hesaplaması yapılırken kart limiti her ne olursa olsun, kartın bir seneyi aşkın bir kullanımı söz konusu değilse bu durumda kartın asgari tutarının hesaplanmasında kullanılması gereken yüzdelik oran dönem borcunun %40’ı olarak belirlenmektedir. Bunun aksine herhangi bir asgari tutar yansıtılması konu dahilinde bile değerlendirilemez. Kredi kartının bir süreyi aşkın bir kullanım sürecini geride bırakmaması durumunda bu eylem başta olmak üzere, birçok faiz ve vade uygulamasında farklılıklar yapılmaktadır.

Kartınızın asgari tutarını öğrenmek için bankanızın çağrı merkezine ulaşabilir veya şahsi bankacılık işlemlerinize tanımlanmış olan mobil veya internet şubelerine gidebilirsiniz. Bu sayede anlık kredi kartı asgari tutar bilgilerinizi öğrenebilirsiniz. Kredi kartınızın asgari tutarını ödemeniz sizlere hukuki anlamda zarar vermezken, kredi çekmek istediğinizde sizlerin haklarını ortaya koyan “kredi notunu” üzerinde olumsuz etkiye sebebiyet verecektir. Bu etki sizlerin kredi ve kredi kartı ödeme periyotlarınıza bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Düzenli olarak kredi kartı borcunu tam zamanında ve eksiksiz olarak ödeyen birisiyle, arada bile olsa kredi kartının sadece asgari tutarını ödeyen birisi arasında fark bulunmaktadır. Bu da en çok kişinin ekonomik geçmişini yansıtan kredi notuyla belli olmaktadır. Bu gibi eylemler ileride başvuru yapmayı planladığınız konut ve ihtiyaç kredilerinde sizleri zorlayabilir. Kredi kartınızın asgari ödeme tutarının üzerine ne kadar fazla ödeme yaparsanız, bankanızın uygulayacağı faiz de o kadar düşecektir. Aynı zamanda taraflı kredi notu düşüşü de kredi kartının borcunun kapanma oranındaki yükseltiye göre değişkenlik göstermektedir.

- Bir önceki yazımız olan Kredi Kartı Aidatı Geri Alma 2018 başlıklı makalemizde kredi kartı aidatı alma ve kredi kartı aidatı geri alma hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir