Ana sayfa / Kredi Kartı / Kredi Kartı Borcu Yapılandırma Mümkün Müdür? Nasıl Yapılır?

Kredi Kartı Borcu Yapılandırma Mümkün Müdür? Nasıl Yapılır?

Kredi kartı borcu yapılandırma işlemi için belli şartları doğruluyor olmanız gerekmektedir. Aslına bakılırsa kredi kartlarının borç yapılandırma işlemlerine dair bankaların net kampanyaları ve fırsatları bulunmamaktadır. Bilindiği üzere kredi kartları ve krediler kişinin borç ödeme potansiyeline duyulan görevle tahsis edilmektedir. Bu nedenle kişi borçlarını ödememesi durumunda farklı yaptırımları karşılamak zorunda kalmaktadır. Kredi kartlarınızı alırken tarafınıza verilen belgeler veya internet ortamında onayınıza sunulan metinler, tam anlamıyla sizlerin ödenmeyen borçlarınıza karşın bankanın aldığı önlemlerden oluşmaktadır. Kredi kartlarının borçlarının ödenmemesi ve geciktirilmesi durumunda, kredi kartınıza kalan borç faizi uygulaması aylık periyotlar halinde yapılmaktadır. Bu sayede banka sizlerin kredi kartı borcunuzu aksatıyor olmanıza istinaden ceza kestiği kanısına varır. Kredi kartı borcu yapılandırma işlemi bankaların eline çok büyük bir koz vermektedir. Her ne kadar borca dayalı olarak yapılan yaptırım ve yapılandırma kuralları, yasal sınırlar içerisinde yer alsa da bankalar bu fırsatları çok iyi değerlendirirler ve müşterilere mevcut borçlarından çok daha yorucu bir ödeme planı sunarlar.

Kredi kartı borcu yapılandırma işlemi için herhangi bir engel bulunmamaktadır. Bunun için bankaların yapılandırma kampanyası gibi etkinlikler sunduğunu düşünmeyin. Herhangi bir bankadan edinilen kredi kartı borcu, sizlerin çekeceği aynı banka verileri ait olan ihtiyaç kredisi ile şekil alacaktır. Bu nedenle kredi kartı borçlarınızın devamlı ve tam olarak ödendiği kanısına varmanız gerekir. Aksi takdirde ilgili kredi kartı borcunu öderken bunlara ek olarak bir de bankanın sizlere sözde yapılandırma için vereceği kredinin faizini de ödemek zorunda kalırsınız. Kredi kartı borcu yapılandırma işlemi mümkündür ancak mantıklı bir süreç değildir. Bundan emin olabilirsiniz.

Kredi Kartı Borcu Yapılandırma Nasıl, Nereden Yapılır? Yapılandırma Kredisi Özellikleri Nelerdir?

İlginizi Çekebilir!  Kullanılmayan Kredi Kartı Aidatı Ödemeyin!

Kredi kartı borcu yapılandırma işlemi için ilk olarak durum analizi yapmanız gerekmektedir. Kredi kartınızın borcu için durumunuzu iyice gözden geçirin. Eğer taksitlendirme yaparak ödeme yapabileceğinizi düşünüyorsanız, kredi kartı borcu taksitlendirme kampanyalarına dahil olabilirsiniz. Kredi kartlarının kullanımına dair sunulan yasaların ve yönetmeliklerin genel hatları incelendiğinde, bu taksitlendirme olanağı için maksimum sınırın 12 ay olabileceği görünmektedir. Bu nedenle kredi kartı borcu yapılandırma işlemi için 12 ayı aşan ödemeleri yapılandırma kapsamında değerlendirmeyin. Bunun için muhakkak bir banka yetkilisi ile görüşmeniz gerekir.

Kredi kartı borcu yapılandırma için tarafınıza yansıtılması beklenen kredi bünyesinde bulunan genel faiz uygulamaları şu şekildedir:

  • Gecikme faizi,
  • Asgari ödendiyse, kalan borç faizi
  • Genel olarak tahsis edilen krediye ait olan faiz

TCMB tarafından belirlenen kurallara istinaden, kredi kartları için tahsis edilmesi uygun görülen kredilerin belli özellikleri bulunmaktadır. Bankaların da burada kendi iradeleri kapsamında işlem yapmaları mümkün değildir. Kredi kartı borç kapatma kredisi için belirlenen yasal sınır ve özellikler şu şekildedir:

  • Minimum faiz oranı: %1,84
  • Maksimum faiz oranı: %2,34
  • Minimum vade: 3
  • Maksimum vade: 48

Bir bankaya giderek, kredi kartı borç kapatma kredisi çekmek istediğinizi beyan ederseniz tarafınıza sunulacak olan kredi türünde bu özellikler yer alacaktır. Bu nedenle ödenemeyen kredi kartı borçları için kendi alternatif çözümlerinizi bulmanızı öneriyoruz. Yapılandırma maksadıyla çalıştığınız yani kredi kartınızın bağlı olduğu bankaya gitmeniz yeterli olacaktır. Bu konuda gerek internet şubeler, gerekse de telefon bankacılığı şubeleri sizlere istediğiniz işlem detaylarını iletemez. Şube boyutunda yaptırılması gereken bir işlemdir.

İlginizi Çekebilir!  Kredi Kartı Aidatı Ne Kadar 2018?

Kredi Kartı Borcu Yapılandırma İçin Alternatif Öneriler

Borcunuzu kredi kartına taksitlendirin : Kredi kartı borcunuzu yine kredi kartı kullanarak ortadan kaldırabilirsiniz. Kredi kartınıza ait olan borcu, banka şubesine giderek 12 aya kadar taksitlendirerek ödeme işlemini taksitli halde yapabilirsiniz. Burada ekstra faiz uygulaması yapılacaktır.

Bireysel ihtiyaç kredisi çekin : Yapılandırma talebine bağlamadan, mümkünse aynı bankadan kredi kartı borcunun tutarında ihtiyaç kredisi çekin ve taksitlendirin. Anında borcu kapatıp kredi notunuz üzerindeki ambargoyu kaldırın ve taksitleri düzenli olarak ödeyin.

Borçlanın veya Mal satın : Kredi kartınıza ait olan borcun uygulanan gecikme asgari tutar faizleri nedeniyle 10.000 TL ve üstü gibi rakamlara ulaşması durumunda, bankaların sizlere karşı sunacakları tekliflerin tonu çok açık olacaktır. Fazladan para ödemek veya faiz ödemek yerine mal varlığınızdan satış yapabilir, serbest borçlanma ile açığı toplayabilirsiniz.

- Bir önceki yazımız olan Kredi Kartı ile Pirim Ödeme Yapılabilir mi ? Kredi Kartı İle SGK Ödenir Mi? başlıklı makalemizde kredi kartı pirim, kredi kartı pirimi ve kredi kartı sigorta hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir