Ana sayfa / Kredi Kartı / Kredi Kartı ile Pirim Ödeme Yapılabilir mi ? Kredi Kartı İle SGK Ödenir Mi?

Kredi Kartı ile Pirim Ödeme Yapılabilir mi ? Kredi Kartı İle SGK Ödenir Mi?

Kredi kartı ile pirim ödeme işlemi günümüz şartları altında kolaylıkla yapılabilmektedir. Kredi kartları artık günümüzün en geniş ödeme sistemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Pirim ödemelerinizi ve iş yerinizde çalışan kişilerin sigorta pirimlerini tek tıkla kredi kartınız üzerinden ödeyebilirsiniz. Ülkemiz ve dünya üzerinde meydana gelen gelişmeler günümüz ödeme sistemlerini de değiştirme yolunda ilerliyor. Kredi kartlarının doğru kullanımı ve verimli kullanımı neticesinde işlemler çok daha hızlı bir şekilde yapılabilmektedir. Kredi kartı ile SGK ödenir ve ödemeler belgelenebilir. Bu sayede ödenmemesi gibi bir konu söz konusu olmayacaktır. Bu işlemi yapabilmek için kredi kartınızın internet alışverişlerine açık olması ve E-Ticaret kısıtının var olmaması gerekmektedir. Sonrasında yapmanız gerekenler oldukça kolay.

Kredi kartlarının güncel işlem kısıtları bulunmaktadır. Devlet tarafından yönlendirilen bir kural ile tüm kredi kartları geçtiğimiz dönemlerde E-Ticaret işlemlerine kapatılmıştır. Bu sayede internet harcamaları ile yapılacak olan dolandırıcılık işlemlerinin önüne geçilmiş ve herkesin kredi kartı güvence altına alınmıştır. Eğer internet üzerinden harcama yapmak istiyorsanız ilk olarak bu kısıtları kontrol etmeniz gerekmektedir. Kredi kartınızın kısıtlarını açtırmak ve internetten harcama yapabilmek için bankanızın çağrı merkezini aramanız ve kısıt kaldırma talebinde bulunduğunuzu belirtmeniz yeterli olacaktır. Sonrasında yine mobil ve internet bankacılık hizmetleri üzerinden de kredi kartınızı pirim ödemek için açtırabilirsiniz. Kredi kartınızın internet harcamaları için kısıtını açtırdıktan sonra aşağıdaki adımları uygulayarak pirim ödemenizi yapabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir!  Faturalı Hatta Kredi Alınır Mı? Faturalı Hat Kredisi Nasıl Alınır?

Kredi Kartı ile Pirim Ödeme Nasıl Yapılır? Nereden Yapılır?

Kredi kartı ile pirim ödeme işlemi E-Devlet platformu üzerinden yapılmaktadır. Bir vatandaşın hiçbir sıkıntı yaşamadan hemen her türlü devlet işini görmesini sağlayan bu platform sayesinde, pirim ödemelerinizi yapabilirsiniz. E-Devlet sistemine giriş yapmak için ilk olarak E-Devlet şifrenizi edinmeniz gerekir. Eğer şifreniz hali hazırda varsa direkt bir alt paragrafa geçerek pirim ödemeyi öğrenebilirsiniz. Bu şifreyi almak istiyorsanız; ilk yapmanız gereken işlem en yakın PTT şubesine gitmeniz olacaktır. Sonrasında kimliğimizi de götürmeniz durumunda 2 lira karşılığında E-Devlet şifrenizi alabilirsiniz. Sonrasında giriş işlemlerinizi tamamlayarak ödeme yapabilirsiniz.

Giriş yapmak ve kredi kartıyla sigorta pirimi ödemesi yapmak istiyorsanız, aşağıdaki adımları uygulamanız yeterli olacaktır. İşte kredi kartıyla pirim ödemek için yapılması gerekenler:

  • Buraya tıklayarak E-Devlet sistemine giriş yapın.
  • Sonrasında TC kimlik numaranızı girin.
  • Son olarak E-Devlet şifrenizi girin.
  • Sonrasında sistem üzerinden adınıza ödemek istediğiniz sigorta türünü seçin.
  • Son olarak ödeme türlerini onaylayın ve ödeme yapın.
  • Sonrasında E-Devletten yönlendirme yapılan ödeme ekranına, telefonunuza gönderilen bankacılık onay mesajını gönderin.
  • Onay verdikten sonra ödemenizi tamamlayın ve sistemden sağ üst tarafa tıklayarak çıkış yapın.

İlginizi Çekebilir!  Kredi Kartı Başvurusu Yapı Kredi’de Nasıl Yapılır?

Kredi Kartıyla Pirim Ödemesinden Ekstra Kesinti Olur Mu?

Kredi kartıyla pirim ödemsi yapmanız durumunda, tarafınızdan ekstra bir ücret alınmayacaktır. Kredi kartıyla internet üzerinden alışveriş yapmanın ekstra bir ücreti olmayacaktır. Sanki kuruma direkt olarak giderek ödeme yapmış gibi görünürsünüz. Bu ödeme sonrasında sisteme direkt olarak yansıma olacaktır. Kısacası internet üzerinden pirim ödemesi yapmanın hiçbir sakıncası bulunmamaktadır. SGK için yapılan ödemelere ek olarak diğer sigorta türlerinin de ödemeleri yine E-Devlet tarafından yapılabilmektedir. Kredi kartıyla pirim ödeme işlemlerini diğer sosyal güvence çeşitleri için yapmak istiyorsanız, işlem ana sayfasına gelin ve işlem arama tuşuna basın. Sonrasında tarafınıza ilgili arama ile alakalı sonuçlar sunulacaktır ve bunlar arasından seçim yapmanız istenecektir. Bu seçimi yaparak yine aynı şekilde kredi kartı ödemesiyle pirim borçlarınızı ödeyebilirsiniz.

Banka Kartı İle Pirim Ödemesi Yapılır Mı?

Banka kartı yani limiti olmayan ve sadece nakit bakiye ile işlem hakkı veren kartlarda da yine ödeme hakkı verilmektedir. Bank kart yeni nesil ise ve arkasında güvenlik kodu yer alıyorsa, aynı şekilde bankanızı arayarak o kartı da internet alışverişine açık konuma getirebilirsiniz. Sonrasında aynı işlem sürecini atlatarak, pirim ödemesini gerçekleştirebilirsiniz. Burada tek dikkat edilmesi gereken kredi kartından farklı olarak nakit bakiye tutarının sigorta borcuna karşılık gelmesidir. Aksi takdirde banka sizlerin ödeme talebini reddeder.

- Bir önceki yazımız olan Ticari Kredi Kartı Nedir? Nasıl Alınır? başlıklı makalemizde işletme ticari kart ve ticari kredi kartı hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir