Ana sayfa / Kredi Kartı / Kredi Kartı Kullanılabilir Limit Kontrol Etme

Kredi Kartı Kullanılabilir Limit Kontrol Etme

Kredi kartı kullanılabilir limit öğrenme konusunda sizlere hemen her yöntemi anlatacağız. Kredi kartları gerek bireysel, gerekse de kurumsal ekonomiler için çok büyük bir önem taşımaktadır. Anlık harcama ve alımlar için bu kartların kullanılması oldukça önemlidir. Kredi kartlar sayesinde anlık ihtiyaçlarınıza hızlıca cevap bulma fırsatı bulabilirsiniz. Kredi kartlarının bizlere sağladığı en büyük hizmet aylık olarak borçlanıp sonrasında topluca ödeme yapmamıza olanak sunmalarıdır. Bu borçlanma süreci için belli sınır niteliği taşıyan unsurlar yer almaktadır. Harcamalarınızın aylık olarak sınırlandırılması sizlerin borçlanma sürecinde rahat bir ödeme yapmanız için uygulanır. Bu limitlerin sorgulanması ve bu limitlere paralel olarak alışveriş yapılması gerekir. Aksi takdirde kredi kartı limitinin bitmesi sebebiyle alışveriş talepleriniz yüksek ihtimalle 05 hata kodu eşliğinde iptal edilecektir.

Kredi kartlarının limitleri tüm haklarınızın sınırını belirtmektedir. Harcama haklarınız istinaden uygulaması yapılan bu kredi kartı limitleri, belli başlı unsurlara göre düzenlenir. Kişinin kredi almak maksadıyla bankaya gitmesi durumunda, ilk olarak bakılması muhtemel olan unsur kişinin borç durumudur. Kişinin borç durumundan sonra aylık gelirine bağlı olarak aylık periyotta ödeyebileceği maksimum borç tutarı belirlenir. Bu belirlenen verilere göre, kişinin kredi kartı limiti teklif edilir ve kart sözleşmesi için gerekli adımlar atılır. Bu kriterlere göre kişinin kredi kartı limiti belirlenmektedir. Bu limitin üstüne çıkmadığınız sürece istediğiniz kadar harcama yapabilirsiniz. Bu limitin ne durumda olduğunu merak ediyorsanız bankaların temel iletişim yollarını kullanarak bilgi edinebilirsiniz. Kredi kartı limiti sorgulama işlemi için gerekli her şeyi anlattık.

Kredi Kartı Kullanılabilir Limit Kontrol Etme Yöntemleri!

Kredi kartı kullanılabilir limit demek, kredi kartınızın anlık olarak harcama yapmanıza olanak tanıdığı kısımdır. Kredi kartınız ile şu an itibariyle ne kadar harcama yapabileceğinizi tam olarak ortaya koyan bu limit hemen her türlü harcama ve hizmet bedelini bünyesinde barındırmaktadır. Kredi kartı kullanılabilir limit sizlerin mevcut dönem içerisindeki kalan limitinizi ortaya koymaktadır. Bu limitin tamamını kullanabilirsiniz. Burada banka sizler için net harcama yapabileceğiniz tutarı sunmaktadır. İsterseniz mevcut bankaların iletişim servislerine abone olarak, kart limitiniz yaklaşmanız ve dönem için harcamalarınızı arttırmanız durumunda anlık bildirim mesajları alabilirsiniz. Bu gibi bildirim hizmetleri hemen her günümüz bankasında verilmektedir. Dilerseniz kredi kartınızın kullanılabilir limiti bilgisini öğrenmek için neler yapabileceğiniz bakalım.

Telefondan Kredi Kartı Kullanılabilir Limit Sorgulama : Telefon bankacılığı üzerinden kredi kartınızın kullanılabilir limit sorgulama işlemini kolayca yapabilirsiniz. Bunun için “kredi kartı” menüsüne girebilir, dilerseniz herhangi bir müşteri temsilcisine ilgili kanallardan bağlanarak soruyu yöneltebilirsiniz. Bankanızın telefon numarası ilgili kredi kartının arka kısımında sağ veya sol alt köşede yazılı olarak bulunmaktadır.

İnternet / Mobil Bankacılık Kredi Kartı Kullanılabilir Limit Sorgulama : Kredi kartlarının kullanım yoğunlukları incelendiğinde, en büyük harcamanın internet üzerinden yapıldığı görülmektedir. Kredi kartlarının, limit sorgulama ve görüntüleme işlemi gerek mobil bankacılık uygulamalarından; gerekse de internet banka şubelerinden yapılabilmektedir. Kredi kartı menüsüne girdiğinizde yuvarlak bir pasta grafiği ile durum size bildirilmektedir.

ATM veya Şubeden Kredi Kartı Kullanılabilir Limit Sorgulama : Kredi kartınızın aktif kullanılabilir limitini öğrenmek için şubeye gitmeniz oldukça garip bir eylem olacaktır. Ancak bu da seçenekler arasında yer alır. Bu öğrenme işlemleri için bir diğer unsur da ATM menüleri olarak karşımıza çıkar. ATM menüleri arasından kredi kartınızı cihaza vererek kredi kartı aktif limitinizi görebilirsiniz.

POST Cihazlarından Kredi Kartı Kullanılabilir Limit Sorgulama : Birçok banka güncel internet işlemleri ile ön plana çıkmaktadır. Günümüz alışveriş yapmanız için kaynak sağlayan en büyük unsurlardan bir tanesi POST cihazlarıdır. Bu cihazların temel yetileri arasında birçok farklı özellik bulunur ve bunlardan bir tanesi de limit sorgulama olarak karşımıza çıkar. Alışveriş yaptığınız ödeme noktasında kasiyere sorarak kredi kartı “limit sorgulama” işleminizi kolayca yapabilirsiniz.

Kredi Kartı Kullanılabilir Limit Sıfır, Ne Yapabilirim?

Kredi kartınız ile dönem içerisinde yaptığınız harcamalar nedeniyle “limit” aşımı yaptıysanız, bu gibi durumlarda bankalar tarafınıza bilgilendirme mesajları ve aramaları gönderecektir. Kredi kartınızın kullanılabilir limiti, sizlerin bir dönem içerisinde yapabileceğiniz maksimum harcamayı ifade etmektedir. Bazı bankalar kredi kartı sözleşmesi yaparken, kredi kartı kullanılabilir limit aşımı yapılması durumunda “ek limit” tanımlaması yapılmasına dair hizmetler sunmaktadır. Eğer böylesi bir hizmete sahipseniz daha farklı hizmet bedelleri ve faiz oranlarıyla kredi kartınızı belli bir noktaya kadar kullanmaya devam edebilirsiniz. Ancak bu süreçte de kullanımınıza ekstradan sunulan kredi kartı kullanılabilir limiti biraz daha az olacaktır. Bu limite giriş yapmanız durumunda anında size banka tarafından bilgilendirme mesajları gelecektir. Uygulanan yüksek faizler ve alınan yüksek işlem bedelleri nedeniyle bu limit kullanımlarından uzak durmanızı tavsiye ederiz.

Diyelim ki standart bir kredi kartına sahipsiniz ve kredi kartı limitiniz ihtiyaç duyduğunuz bir dönemde tükendi. Böylesi bir durumda kredi kartınızın kullanılabilir limitini arttırmanız gerekmektedir. Kredi kartınızın kullanılabilir limitini arttırmak için şubeyi veya telefon bankacılığını kullanabilirsiniz. Bu arttırma da yine kredi kartı borcunuzun olması nedeniyle kısıtlı olarak sunulacaktır. Bu nedenle kredi kartınızın limitine arttırma talebinde bulunurken ihtiyaç durumunuza odaklı olarak karar almanız sizlerin faydasına olacaktır.

- Bir önceki yazımız olan Kredi Kartı Aidatı Geri Alma 2018 başlıklı makalemizde kredi kartı aidatı alma ve kredi kartı aidatı geri alma hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir