Ana sayfa / Kredi Kartı / Kredi Kartı Şifresi Nasıl Olmalı?

Kredi Kartı Şifresi Nasıl Olmalı?

Kredi kartı ya da banka kartı şifre güvenliği önemli bir konudur ve kart kullanıcıları kredi kartı şifresi nasıl olmalı? sorusunun cevabını araştırırken tahmin edilmesi zor bir şifrenin nasıl olması gerektiğinin cevabını öğrenmek ister. Şifrelerin ve kolayca tahmin edilemeyecek bir şekilde belirlenmesi, kartın çalınması ya da kopyalanması sırasında kullanılmasını önleyecek ilk adımdır. Ancak böyle bir durumla karşı karşıya kalındığında ilk yapılacak olanın kartın iptal edilmesi olduğu unutulmamalıdır. Kart şifreleri genellikle dört rakamdan meydana gelir ve bu rakamların ardışık sayılardan olmaması gereklidir. Ardışık sayılardan oluşan şifrenin kolay tahmin edilebileceği unutulmamalıdır. Yapılan araştırmalara göre en güvensiz şifreler, 1234 gibi rakamlardan oluşan şifrelerdir. Kat şifrelerinin bankaların aldığı güvenlik tedbirleri nedeniyle sıfır ile başlaması söz konusu değildir. Bazı bankaların doğum tarihini de şifre olarak kabul etmez ve otomatik olarak reddeder.

Kredi Kartı Şifresi Nasıl Belirlenir?

Kart şifresini belirlemek için bir yakının doğum tarihinin de kullanılmaması gereklidir. Ayrıca kartın üzerinde yer alan numaralardan herhangi birinin kullanılması da sakıncalıdır. Günümüzde kredi kartı şifresi nasıl olmalı? araştırması yaparken birbiriyle ilgisiz rakamlardan oluşması gerektiği bilinmelidir. Bankaların üzerinde durduğu konulardan birisi, kart şifrelerinin düzenli aralıklarla değiştirilmesidir. Şifre değiştirme sıklığı mobil uygulamalardan, internet bankacılığından ya da müşteri hizmetlerinden belirlenmesi mümkündür. Kart şifresi belirlenirken üçüncü kişilerin kolay tahmin edemeyeceği şekilde olmasına dikkat edilmelidir. Doğum tarihi ya da dört hanesi de aynı rakamlardan oluşan şifre oluşturulmamalıdır. Kart kullanıcısı için özel olan bir tarihin ya da sayıların şifre olarak belirlenmesi mümkündür.

Kredi Kartı Şifresi Hangi Rakamlardan Oluşmalı?

Yapılan araştırmalarda en güvensiz kart şifresinin 1234 olduğu ortaya çıkmıştır. En güvenli şifreler olarak rastgele sayılardan oluşan şifreler olduğu belirlenmiştir. Bu şifrelerden birisi 8068’dir. Kolay bir şifre olarak görülmesine karşın en az kullanılan şifre olduğu belirlenmiştir. Bunu gibi rastgele rakamları kullanmak, kartın daha da güvenli olmasını sağlar. Bunun gibi rastgele sayılardan oluşan biraz daha karmaşık şifreleri kullanmak kartınızı daha güvenli kılacaktır. En güvensiz şifreler ise aynı rakamı dört kez peş peşe kullanmaktır. Tüm bu nedenlerden ötürü kredi kartı şifresi nasıl olmalı? denildiğinde birbiriyle uyumsuz rakamlardan oluşmalı denilebilir.

- Bir önceki yazımız olan Faizsiz Kredi Kartı Var mı? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir