Ana sayfa / Kredi Kartı / Kredi Kartımı İptal Etmek İstiyorum

Kredi Kartımı İptal Etmek İstiyorum

Kredi kartını iptal etmek ve kredi kartının kullanıma kapatılması aynı değildir ve kredi kartımı iptal etmek istiyorum denildiğinde kartın iade edilmesi anlamına geldiğini bilmelidir. Kredi kartının hiç kullanılmak istenmediği durumlarda tamamen iptal edilmesi söz konusudur. Bunun için bankanın çağrı merkezi aranmalıdır. İptal başvurusu yapıldığında bankanın kredi kartını 7 gün içinde iptal etmesi gereklidir. Kredi kartının iptal edilmesi için başvuru yapıldığında müşteri temsilcisi iptal işleminin yapılmaması için farklı teklifleri sunabilmektedir. Bu durumda gerçekten kredi kartı kullanılmayacaksa iptal işleminde ısrarcı olunmalıdır. 5464 sayılı “Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu’nun 25’inci maddesinin 2’nci paragrafı uyarınca her kredi kartı kullanıcısının kredi kartı sözleşmesini tek taraflı olarak feshetme hakkına sahip olduğu bilinmelidir.

Kredi Kartımı Nasıl İptal Edebilirim?

Telefon bankacılığı aracılığı ile ulaşılan müşteri hizmetleri yetkilisinin kredi kartı iptal işlemini yapmaması durumunda bankanın şubesine gidilerek dilekçe yazmalı ve “Kredi kartımı iptal etmek istiyorum” demelidir. Dilekçede kredi kartının iptal edilmesi için herhangi bir neden gösterilmesi zorunlu değildir ancak bankalar, kredi kartının neden iptal edildiğini öğrenmek ister. İsteyen kredi kartı kullanıcısı nedeni dilekçede belirtir ancak bankaların kart iptalinin nedenini sorgulama hakkı yoktur. Bankanın kredi kartını iptal etmeme gibi bir hakkı bulunmamaktadır. Dilekçe ile yapılan başvuru sonrasında da bankanın iptal işlemi gerçekleştirmekten kaçınması halinde farklı yöntemlere başvurulabilir. Her bankanın, “Banka kartları ve Kredi Kartları Yönetmeliği” uyarınca kredi kartını en geç 7 gün içinde iptal etmesi gereklidir. Bunun olmaması durumunda kredi kartı iptal başvurusunun yapıldığına dair bir belge ile birlikte Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’na (BBDK) ilgili banka hakkında şikayet dilekçesi oluşturulabilir.

Ödenmemiş Borcum Varken Kartımı İptal Edebilir miyim?

Genelde kredi kartının iptal edilmesi için kartta herhangi bir borcun olmaması gerektiği belirtilmektedir. Kullanıma kapatılması talebinde bulunulduğunda kredi kartında ödenmesi gereken borç bulunabilir. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu yönetmeliğine göre kartın kapatılması sırasında herhangi bir kısıtlama söz konusu değildir. Kartın kapatılmasının ardından taksitlerin ödenmesi mümkündür. Ancak kredi kartımı iptal etmek istiyorum denildiğinde kredi kartında herhangi bir ödemenin kalmaması gereklidir.

- Bir önceki yazımız olan Kredi Kartı Borcu Yapılandıran Bankalar başlıklı makalemizde Kredi Kartı Borcu Yapılandıran Bankalar hangileri hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir