Ana sayfa / Kredi Kartı / Kredi Kartında 05 Hata Kodu Nedir?

Kredi Kartında 05 Hata Kodu Nedir?

Kredi kartında 05 hata kodu hemen her kullanıcının başına gelebilen olağan bir durumdur. Kredi kartları, günümüz ekonomisi için demir baş niteliği taşımaktadır. Kredi kartlarının harcamalara karşın tutumları ön görüldüğünde ortaya değişik bir tablo ortaya çıkar. Ülkenin büyük bir çoğunluğu nakit harcama olanağı olsa dahi direkt olarak kredi kartından alışveriş yapmaktadır. Kredi kartından alışveriş yaparken hata kodları post cihaz bünyesinde görünmektedir. Kredi kartlarından alışveriş maksadıyla bakiye alınmasına yardımcı olan post cihazları, bazı durumlarda hatayı ekrana sözlü olarak yansıtmak yerinme kredi kartında hata kodu bildirimi yaparlar. Bu gibi durumlar için yaygın hata kodlarını sizler için sitemizde derledik. Sizlerde bu hatayı alıyorsanız çözümünü ve sebeplerini buradan öğrenebilirsiniz.

Kredi kartlarının güncel ekonomi dünyasında birçok farklı özelliği bulunmaktadır. Bu noktada doğru ve mantıklı özellikleri kullanmak önemlidir. Ayrıca kredi kartı kullanıcıları için birçok önemli unsur bulunmaktadır. Kredi kartınızın özelliklerini en iyi şekilde bilmeniz ve bu özellikleri tanımanız gerekmektedir. Aksi taktirde 05 hata kodu gibi güncel hata kodlarıyla karşılaşmanız durumunda sorunlar yaşayabilirsiniz. Kredi kartında 05 hata kodu temel hata kodları arasında kart çekim hatası olarak bilinmektedir. Kartın çekim sınırları bulunur. Bu sınır gerek banka gerekse de başvuru aşamasında müşteri tarafından belirlenmektedir. Bu sınıra göre günlük çekim limitleri sınırlanır. Bu hata da bu sorunu dile getirmektedir. Günlük çekim limitini biraz daha açalım.

Kredi Kartında 05 Hata Kodu Neden Olur?

Kredi kartında 05 hata kodu günlük harcama limitinin üstüne çıkıldığı bilgisini paylaşmaktadır. Kredi kartlarının gerek güvenliği gerekse de aylık periyotta harcama kontrolü için bu gibi önlemler barındırdığını belirtelim. Her kredi kartının, özel kartlar hariç, günlük işlem kısıtlı limiti bulunmaktadır. Bu limitin üzerinde 24 saat süreyle alışveriş yapılamaz. Bu tek çekim limiti olarak adlandırılmaktadır. Yani tek bir alışverişte günlük çekim limiti üstüne çıkılamaz. Diğer türlü parçalı olarak çıkabilir. Diğer unsurlardan bir tanesi, kredi kartı limitidir. Kredi kartı limitinin dolu olması durumunda da bazı post cihazları 05 kodu hatası vermektedir. Bu hata için temel sebepleri bir kez daha daha açık şekilde şöyle sıralayalım:

  • Tek alışverişte “günlük limit” üstü harcama talebi,
  • Limit üstü harcama yapılması durumda,
  • Günlük harcama limitinin üstüne çıkılması durumunda,

Bu hataya istinaden sebepler bu şekilde sıralanmaktadır. Bu hatayı alıyorsanız ve müşterinize post cihazında yer alan bu hata dolayısıyla açıklama yapmak istiyorsanız bu durumda iki tarafında konuyla bağımsız olduğunu ve yetkili kişilerin bankacılar olduğunu belirtin. Bu noktada kredi kartı hata çözümü için birkaç yolu sizlerle paylaşacağız.

Kredi Kartın 05 Hata Kodu Nasıl Halledilir? 05 Hata Kodu Çözümü Nedir?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere kredi kartı hatalarının birçoğu banka kaynaklı olarak meydana gelmektedir. Bu süreçte kredi kartının hatasının çözümüne istinaden ilk yapılması gereken 05 hata kodu için müşteri temsilcisine ulaşmaktır. Müşteriniz, kullandığı kredi kartının bağlı olduğu müşteri hizmetlerini aramalı ve durumu anlatarak sorunun çözümünü bulmalıdır. Aksi takdirde bu sorunun birkaç koldan ilerlediği gerçeğini göz önüne getirirsek tespiti ve çözüm yolu zorlu olacaktır.

Eğer ki, kredi kartının hata kodunu verdiği post cihazı destekliyorsa temel “limit” sorgulama işlemi kart için yapılmalıdır. Bu sayede henüz arama yapılmadan sorunun “limit yetersizliği” nedeniyle ortaya çıktığı kesinleşecektir.

Kredi kartı 05 hatası için müşteri hizmetleri arandığında günlük çekim veya tek çekim limiti sorunları gündeme geldiyse bu durumda daha farklı parçalı veya nakit ödeme alternatifleri denenmelidir. Eğer ki kredi kart aktif limiti ile alakalı bir sınır gündeme geldiyse bu noktada banka tarafından da başvuru yapılabilir, kredi kartının geçtiği post cihazının desteklemesi durumunda oradan da “limit yükseltme” sorgulaması yapılabilmektedir. Bu sayede henüz post cihazındayken kredi kartının limiti yükseltilir ve sorun ortadan tamamen kalkar.

 

- Bir önceki yazımız olan Axess Taksitli Avans ile Acil Nakit Çekin! başlıklı makalemizde kredi kartı sms avans ve sms ile avans hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir