Ana sayfa / Kredi Puanı / Kredi Notu Belirlenirken Dikkat Edilen Noktalar

Kredi Notu Belirlenirken Dikkat Edilen Noktalar

Bankalar ile yapılacak olan çalışmalarda, hem tüketici tarafında olan bireylerin hem de maddi açıdan destek olan bankaların en az sorun ile işlemlerini tamamlayabilmeleri adına, kredi notu kavramına büyük bir önem verildiği görülmektedir. Banka hesapları, kredi kartları veya da kredili tüm bankacılık hizmetleri göz önünde bulundurularak yapılan hesaplamalarda belirlenen kredi notları, aslında bankaların kişilere ne kadar güvenebileceği anlamına gelmektedir. Çünkü, kredi notu ne kadar yüksek olursa, bu birey ile bankalar o kadar çok çalışmak isteyecek. Bu durumun tam tersi olarak da, kredi notu düşük olan kişiler ile bankaların çalışmak istemeyeceği de açık bir şekilde görülecektir. Kredi notu öğrenmek isteyen kişiler, karşılarına çıkan sonuç ne olursa olsun, bunu değiştirecek olan asıl kişi olduklarını kesinlikle unutmamalıdırlar.

Çünkü, kredi notu öğrenmek isteyen kişilere mevcut durumları göz önünde bulundurularak Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından belirlenen sonuçlar gösterilmektedir. 0’dan başlayarak 1900 gibi yüksek bir değere kadar belirlenebilen kredi notunuz, yapacağınız düzenli ödemeler veya kullandığınız kredili ürünlerin miktarına göre farklı değerlere ulaşabilecektir. Bundan dolayı kredi notunuz düşük olsa bile hemen bankalardan uzaklaşmamalı, gelecekte yapacağınız işlemleri düzeltebilmek adına çalışmalarda bulunmanızda fayda vardır.

Kredi Notuna Etki Eden Durumlar

Kredi notu öğrenmek isteyen kişiler, bankalardan destek alabileceği gibi doğrudan Kredi Kayıt Bürosu (KKB)’ye bağlı olarak kurulan Findeks isimli internet sitesinden de destek alabilecektir. Findeks üzerinden kişiler sadece kredi notları için hangi aralıkta olduklarını değil, son 3 yıl içerisinde çalıştıkları bankalar göz önünde bulundurularak detaylı bir risk raporuna da erişebilecektir. Bu raporda, tüm ödeme geçmişini, kapattırılan hizmetleri ve de müşteri limitinize bağlı olarak oluşturulan diğer raporlamalara ulaşabileceksiniz.

Kredi notu öğrenmek isteyen kişilerin bilmesi gereken ve kredi notu oluşturulurken göz önünde bulundurulan durumları şu şekilde sıralamamız mümkündür.

  • Kişilerin aydan aya yapmış oldukları düzenli ve düzensiz ödemelerin tamamı
  • Kişilerin aylık bazda resmi kayıtlara geçmiş olan toplam gelirleri
  • Hangi meslek grubunda bulundukları
  • Hangi yaş aralığında oldukları
  • Mevcut çalışma hayatında ne kadar süredir aktif oldukları ve bu zamana kadar ki toplam çalışma süreleri
  • Kişilerin ellerinde bulundurdukları tüm kredi ve kredi kartlarının toplam limitleri
  • Ödemelerdeki düzensizliklerden dolayı herhangi bir idari veya da yasal takip sürecinin başlatılıp başlatılmadığı
  • Bireylerin banka hesaplarında bulunan birikim tutarları

Borç Ödemelerinin Kredi Notuna Etkisi

Kredi notu kavramı ile birlikte, kişilere en çok yapılan tavsiye bilindiği gibi, borçların düzenli bir şekilde ödenmesi gerektiğidir. Kişilere göre belirlenecek olan kredi notunuza etki eden faktörler arasında neredeyse yüzde elliye yakın bir etkinin, doğrudan düzenli borç ödemelerden kaynaklandığını söyleyebiliriz. Ancak, burada asıl unsur, ödemelerin zamanında yapılması kadar, hangi sıklıkla ödendiğidir.

Kredi kartı kullanıcıları aydan aya hesap kesim dönemi geldiklerinde, asgari tutar ya da dönem borcu baz alınarak ödemelerini yapmaktadır. Ancak, yapılan ödeme miktarına göre kredi notunuzun daha fazla arttığını asla unutmamalısınız. Eğer yüksek bir kredi notuna sahip olmak istiyor ve tüm bankacılık işlemlerinizde de öncelikli olmak istiyorsanız yapmanız gereken her zaman için harcadığınız kadarını yani dönem borcu miktarını ödemektir. Asgari ödeme tutarı elbette kredi notunuzu düşürmeyecektir. Ancak, kredi notu yükseltme konusunda, dönem borcuna göre daha az etkisi olduğu bilinmektedir.

Kredi kullanan ve aydan aya ödeme yapan kişilerin ise, kendilerinden istenen tutarı hiçbir şekilde geciktirmeden ödeme yapması gerekmektedir. Kredi kartına göre kıyaslandığı zaman, istenen tarihte ödemesi yapılmayan kredi borcunuz daha fazla notunuzu düşürdüğü görülecektir.

Aylık Gelir ve Mesleğin Kredi Notuna Etkisi

Çok fazla bilinmese de, kişilerin aylık bazdaki gelirleri kredi notlarında belirleyici bir faktördür. Ancak, burada elbette ki resmiyette bulunan gelirleriniz göz önünde bulundurulacaktır. Aydan aya hesabınıza yatan paralar, hesabınızda birikim amaçlı olarak tuttuğunuz paralar ile gelirinizin ne kadarı kadar harcama yaptığınız göz önünde bulundurularak kredi notunuz üzerinde etkisi bulunmaktadır. Aylık gelir durumunun kredi notuna etkisi, kredi notu öğrenmek için sorgulama yapan kişilerin karşısına doğrudan çıkacaktır. Özellikle müşteri limiti konusunda, aylık geliri fazla olan kişilerin daha iyi konumda oldukları bilinmektedir.

Aylık gelirin kredi notu üzerinde etkili olmasının nedenleri içerisinde, ödeme yapma gücü faktörü ilk sırada yer almaktadır. Eğer bir kişinin aylık resmiyetteki geliri yüksekse ve bundan dolayı da her ay harcadığı kadar ya da ödeme talep edilen tutar kadar işlem sağlanıyorsa, bu durumda kredi notu bir hayli yüksek olacaktır.

Aylık gelir durumu ile meslek gruplarını da aynı kategoride ele almak doğru olacaktır. Çünkü, birçok kişi memurların diğer SGK çalışanlarına göre çok daha kolay bir şekilde kredili ürün kullandıkları, miktarın da diğerlerine göre daha fazla olduğundan söz etmektedir. Meslek grupları doğrudan kişilerin gelirlerini etkilediğinden dolayı, meslek gelir ilişkisine göre de kredi notunun belirlendiğinden söz edebiliriz.

kredi notu öğrenmek
kredi notu öğrenmek

Çalışma Süresinin Kredi Notuna Etkisi

Kredi notu öğrenmek isteyen ya da sonucunu öğrenen kişiler, kendileri için belirlenen notlarının çalışma süresine göre de şekillendirildiğini unutmamalıdır. Kişilerin bir işte çalışıyor olmaları, düzenli bir gelirlerinin olduğunu da göstermektedir. Ancak, burada kişilerin çalışma durumlarının aktif olması kadar, ne kadar süredir çalışıyor olması da önemlidir. Örnek vererek açıklayacak olursak, kişilerin çalışma süreleri ne kadar uzun olursa, kredi notlarına yapacak olumlu etkinin de o kadar fazla olduğunu söyleyebiliriz. Bununla birlikte, ilk defa işe giren ya da 3 ay peş peşe çalışma süresini tamamlamamış olan kişilerin, bankalardan bazı özel şartlar altında işlem alabileceğini de eklemek gerekecektir.

Müşteri Limitinin Kredi Notuna Etkisi

Kişilerin gelir durumlarına göre, kullandıkları kredi ve kredi kartlarına özel bir müşteri limiti belirlenmektedir. Yasal düzenleme sonrasında ortaya çıkan bu duruma göre, kişiler aylık gelirlerinin belirli bir katı kadar kredi ya da kredi kartı kullanabilmektedir. Buna göre, kişilerin kullandıkları kredi ve kredi kartı limitleri ne kadar yüksekse, kredi notlarının o kadar tehlikede olacağının bilinmesi gerekmektedir. Çünkü, kişilerin borç durumlarına karşın gelirleri ne kadar yüksek olursa olsun, toplam borç miktarının fazla olması yani müşteri limitinin düşük olması, kredi notunun azalarak artmasına ya da aynı seviyede ilerlemesine neden olmaktadır. Bundan dolayı harcamalar ve kredi miktarlarının her zaman için kontrol altında tutulması gerekmektedir. Banka müşteri limiti sorgulama işlemleri için link üzerinden Findeks’in internet sitesine ulaşabilir, buradan hem kredi notunuzu hem de müşteri limitinize ait tüm detayları öğrenebilirsiniz.

Takibe Düşmüş Borcun Kredi Notuna Etkisi

Kredi notu öğrenmek isteyen kişiler, Findeks üzerinden sorgulama yaptıktan sonra bir de Findeks Risk Raporu’na erişecektir. Bu risk raporu, kişilerin herhangi bir idari veya yasal takibe uğrayıp uğramadıklarını göstermektedir. Eğer herhangi bir borcunuzdan dolayı idari veya yasal takibe uğramışsanız, elbette ilk etapta kredi notunuz düşecek ve bu düşüş de ciddi seviyelerde olacaktır. Ancak, zamanla ödemeleriniz düzene girer ya da toplam borcunuzu kapatırsanız, bu durumda kredi notunuz yükselişe geçecektir.

Takibe düşen borcun kredi notunu daha çok düşürmesinin nedeni, idari ve yasal takibin ödeme yapmama durumunun 3 ay sürmesi durumunda aktif olmasıdır. Çünkü 3 aylık dönemde hem borç ödenmediğinden dolayı kredi notunuz düşecek hem de takip dolayısıyla kredi notunuzda düşüş olacaktır.

Yasal takip olmasına karşın yine bir ödeme gerçekleşmemişse, hem kredi notunuz düzenli olarak düşüşe geçecek hem de bu düşüş normalin biraz daha üzerinde olacaktır. Yasal takip sonrasında icra süreci başlatıldığında ise, kişilerin kredi notlarının neredeyse sıfıra yakın bir değere ulaştığını söyleyebiliriz. Bundan dolayı, kredi notu öğrenmek için sorgulama yaptığınızda, düzenli ödemeleriniz ve kredi skorunuzun yanı sıra, idari ve yasal takip kontrolünüzü de yapmanızda fayda vardır.

- Bir önceki yazımız olan Kredi Notu Düşüklere Özel Aktif Bank Kredisi başlıklı makalemizde aktif bank özel kredi ve kredi notu düşüklere kredi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir