Ana sayfa / Kredi Puanı / Kredi Notum Hızlı Artar mı? Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi Notum Hızlı Artar mı? Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi notu düşük olan ya da düşme eğilimindeki kişilerin sıklıkla araştırdığı konuların başında kredi notum hızlı artar mı? sorusu gelir. Aslında kredi notunu yükseltmek zor değildir. Bazı tekniklerin ve yöntemlerin uygulanmasıyla kredi notunun yükseltilmesi mümkündür. Kredi notunu etkileyen çeşitli nedenler vardır. Kredi Kayıt Bürosu (KKB) bankalardan aldığı verileri kullanarak kredi notunu hesaplayan tek kuruluştur. Kredi notunu etkileyen faktörlerin arasında kredi ve kredi kartı borçlarının yanı sıra elektrik, su, telefon ve doğalgaz faturalarının düzenli olarak ödenmesi gelir. Bunların kredi notunun yükseltilmesi için bu aktörlerin pek bir anlamının olmadığı düşünülebilir ancak adı geçen faktörlerin düzenli ödenmesi, kredi notunun hızlı bir şekilde artmasını sağlar.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi notun yükselmesi için kredi kullanım yoğunluğuna dikkat edilmelidir. Kredi kullanılıyorsa sık kullanılan kredilerin kredi notunu olumsuz etkileyeceği bilinmelidir. Kredi kullanırken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Bunlardan biri, sık kredi kullanılmasının borçluluk oranını artırması, bunun da kredi notunu olumsuz etkilemesidir. İkincisi ise borçluluk oranını artırsa bile ödemelerin düzenli olarak yapılması durumunda, hiç kredi kullanmamış ya da az kullanmış bir kişiye oranla kredi notunun yüksek olmasıdır. Örneğin ödemelerin düzenli olarak yapılması durumunda kredi notu olumlu etkilenir. Bu durumda kredi notum hızlı artar mı? sorusu sorulduğunda fazla kredi kullanıldığında bile ödemeler düzenli yapılarak kredi notu artar cevabı verilir.

Kredi Notunu Yükseltmek İçin Bankalarla Çalışmak

Kredi notunun hızlı bir şekilde yükselmesi için bankalarda çalışmaya devam edilmelidir. Kredi notu düşmeye başlayan kişilerin ilk aklına gelen, kredi kartlarını kullanmaktan vazgeçmektir. Ancak bu tutum hatalıdır. Çünkü kredi notunun yükseltilmesi için kredi ürünlerini kullanmaya devam edilmelidir. Kredi ürünlerinin kullanılmasına devam edildiği sürece ödeme geçmişi meydana gelmekte, bu da kredi notunun yeniden hesaplanmasını sağlayacaktır. Yani ödeme bankalarla çalışırken istikrarının yanı sıra borç durumuna dikkat edilerek kredi notunun yükselmesi sağlanabilir. Kredi notu, çalışılan bankaların Kredi Kayıt Bürosu’na belli dönemlerde bildirimde bulunması ile yeniden hesaplanır. Ancak kredi notum hızlı artar mı? sorusunun cevabı aranırken notun ortalama seviyelere gelebilmesi için 7 ya da 8 ayın geçmesi gerektiği unutulmamalıdır.

- Bir önceki yazımız olan Ücretsiz Kredi Notumu Öğrenebilir miyim? başlıklı makalemizde ücretsiz kredi notu öğrenme hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir