Ana sayfa / Kredi Puanı / Kredi Notum Neden Düşüyor? Kredi Notum Hemen Yükselir mi?

Kredi Notum Neden Düşüyor? Kredi Notum Hemen Yükselir mi?

Tüketiciler herhangi bir bankadan hizmet almadan önce yaptığı başvurularda bazı kriterlere göre değerlendirilmektedir. Bu kriterlerden biri de şüphesiz kredi notudur. Genelde kredi notum neden düşüyor? sorusuyla ilgili olarak çok sayıda araştırma yapılmaktadır. Elbette hızlı kredi notu yükseltme yöntemleri vardır ancak bundan önce kredi notunun düşme sebepleri araştırılmalıdır.

Kredi Notum Neden Düştü?

Kredi puanıyla ilgili sorgulama yaptığınızda bu puanın neden düştüğüne dair yanıtlar alabilirsiniz. Öncelikle mevcut kredi kartlarınıza göz atmanız gerekiyor. Bu süreçte kredi kartı borçlarınızı birkaç gün geciktirmeniz durumunda ciddi bir düşüş yaşanmaz. Fakat sürekli asgari ödeme gerçekleştiren tüketiciler için bu durum aynı değildir. Yani kredi notum neden düşüyor? sorusuyla ilgili olarak öncelikle kredi kart borçlarınızı kontrol etmenizde yarar var. Aslında kredi kartı asgari tutarın sürekli ödenmesi ilk aydan itibaren kredi notunuzu düşürmeye başlayacaktır.

Bu soruyla ilgili verilecek bir diğer yanıt, mevcut kredilerinizdir. Eğer gününde ödemediğiniz krediler var ise bankalar sizi rahatsız etmeye başlayacaktır. Bununla beraber birkaç kredi ödemesi yapıyor ve herhangi birinin ödemesini aksatıyorsanız, kredi notunuz çok daha hızlı bir şekilde düşmeye başlayacaktır. Bu nedenle tüm borçlanmalarınızı sadece bütçenize göre yapmanızı öneriyoruz.

Kredi notunun düşme nedenleri arasında bankalara olan borçlarınızın yanı sıra diğer borçlanmalarınız da önemlidir. Vergi dairelerine olan borçlarla beraber diğer kurumlara olan borçlarınıza dikkat etmenizde yarar var.

Kredi Notum Hemen Yükselir mi?

Borçlarınızın gecikme süresine bağlı olarak kredi notunuz hemen yükselmez. Örneğin, kredi kartınızı sadece 1 ay geciktirip diğer ay erken ödeme yaparsanız, kredi notunuz düzelebilir. Fakat bu süreç 3 ayı geçtiği zaman hakkınızda idari takip başlatılacağı için kredi notunuz hemen yükselmeyecektir. Zaten yasal takip sürecinde geri dönülemez süreçlere girildiği de bilinmelidir. Bu tür durumlarda bankaların kara listesine alınacağınız için yeni bir bankadan hiçbir şekilde hizmet alamazsınız.

Bu durumların tamamı krediler için de geçerlidir. Konut, ihtiyaç ya da araç kredilerindeki küçük gecikmeler, kredi notunuzu anında etkileyebilir. O halde kredi notum neden düşüyor? sorusunun kapsamlı yanıtlarını bu şekilde sizlerle paylaşabiliriz.

- Bir önceki yazımız olan Eşimin Borcu Kredi Notumu Nasıl Etkiler? başlıklı makalemizde eşimin borcu kredi notumu etkiler mi ve eşimin borcu kredi notumu nasıl etkiler hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir