Ana sayfa / Kredi Puanı / Kredi Puanı Nedir? Nasıl Sorgulanır?

Kredi Puanı Nedir? Nasıl Sorgulanır?

Artık hangi banka ya da hangi kredili ürün başvurusunda bulunursak bulunalım, bizlerden gelir belgesi ya da diğer evrak şartlarına geçmeden önce, bir kredi notu sorgulaması yapılmaktadır. Bu zamana kadar kredi, kredi kartı, vadeli hesap ya da kredili mevduat hesabı türünde çalışmış olduğumuz bankaların göz önünde bulundurulması sonucunda ortaya çıkarılan notumuz, alacağımız her kredili ürün üzerinde etkili olmaktadır. Ülkemizde son yıllarda çokça gündeme yer bulan kredi notu kavramı, özellikle 2017 yılında çıkmış olan kredi sicil affı ile birlikte ne kadar önemli olduğu anlaşılmıştır. Çünkü söz konusu affın milyonlarca kişiyi etkilediği, milyonlarca kişinin de kredi puanı dolayısıyla bankalardan işlem yapamadığını gözler önüne sermiştir. Her ne kadar kredi puanı sorgulama işlemi ile birlikte, bankacılık işlemleri kontrol altına alınsa da bu işlemi çok az kişi yapmaktadır.

Kredi puanı sorgulama işlemleri sırasında kişilerin karşısına çıkacak olan sonuç tamamen matematiksel veriler ile ifade edilmektedir. Buna göre, kişiler için belirlenecek olan kredi notlarının en düşüğü 0 olurken en yükseği de 1900 olarak belirlenecektir. Bu aralıkta ise kredi notunuz 1900 seviyesine ne kadar yakın olursa, bankacılık işlemleriniz o kadar sorunsuz çözümlenecektir.

Kredi Notu Nerelerde Kullanılır?

Kredi puanı, ilk başlarda sadece bankacılık sektöründe kullanılmaktaydı. Kişiler bankalara başvuru yaptıkları zaman, onların TC kimlik numaraları üzerinden Findeks sisteminde yer alan kayıtları sorgulanmaktaydı. Bu kayıtlar aslında doğrudan Kredi Kayıt Bürosu (KKB) kayıtlarından elde edilmekte ve bu kuruma da bu kayıtları bankalar sunmaktadır. Yapılan sorgulama işlemi sonrasında eğer kişilerin düzenli ödemelerinden dolayı kredi puanları yüksek sonuçlanmışsa, banka sicilleri de cezasız ise, ancak bu şekilde kredi veya kredi kartı işlemlerine geçilmekteydi.

Son dönemlerde ise, kredi ve kredi kartı işlemlerinin dışında, tüm finansal hayatımızda kredi puanının kullanıldığını, hatta ve hatta finansal kurumlara ve bankalara yapılacak iş başvurularında da kredi notunun sorgulandığı bilinmektedir. Bundan dolayı hem ekonomik hem de sosyal hayatta kişilerin sorun yaşamaması adına bu duruma dikkat etmesinde fayda vardır.

Genel olarak toparlayacak olursak, kredi puanı, sizin bir bankaya yapacağınız kredi, kredi kartı, avans hesap, kredili mevduat hesabı ve limit artışı gibi konulara doğrudan etki etmektedir. Eğer acil bir ihtiyacınız ortaya çıktığında doğrudan bankadan destek almak istiyorsanız, ayrıca yüksek tutarlı ihtiyaçlarınızda da kendinize bir güvence olsun istiyorsanız, kredi puanı sorgulama işlemini düzenli bir şekilde yapmalı, kredi notunuzun durumuna göre de yükseltme işlemleri yapmalısınız.

Kredi Notu Neye Göre Belirlenir?

Tüm finansal hayatınızı etkisi altına almış olan kredi notunuz, elbette kalıcı bir şekilde belirlenmemektedir. Sizlerin bankalar ile olan tüm işlemleriniz göz önünde bulundurularak yapılan bu hesaplamalarda, göz önünde bulundurulan birçok faktör vardır. Bunların her biri ayrı ayrı değerlendirilerek neredeyse her ay kredi notunuz güncellenmekte ve kayıtlara geçmektedir. Buna göre, kredi puanınızı belirlemede göz önünde bulundurulan beş ana faktörü aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

  1. Kredi ve kredi kartı borçlarınızı kullanma ve ödeme alışkanlıklarınız
  2. Mevcut hesaplarınız ve kredi kartlarınızın toplam limit ve borç durumu
  3. Yeni kredi açılış işlemleri
  4. Kredi kullanma sıklığınız
  5. Diğer faktörler

Kredi notu sorgulama işlemlerinde karşınıza çıkacak puanınıza en çok etki eden faktör, bilindiği gibi kredi ve kredi kartı borçlarınıza yönelik ödeme alışkanlıklarınızdır. Kullanmış olduğunuz ürünün türü ne olursa olsun, limiti veya ödenecek tutar da ne olursa olsun, bankalar tek bir şeye bakacaktır. O da borcunuzu zamanında ödeyip ödememenizdir. Bundan dolayı yüksek bir kredi notuna sahip olmak isteyen, bankalarda sorun yaşamayarak da tüm işlemlerini sorunsuz bir şekilde gerçekleştirmek isteyen kişilerin ödemelerini eksiksiz ve gününü geçirmeden yapması gerekmektedir. Birçok kişi bir ya da iki günlük gecikmenin herhangi bir soruna yol açmayacağını düşünse de, durum böyle değildir. Kredi puanı sorgulama işlemi yaptığınızda, Findeks üzerinden aylara göre gecikme olup olmadığı size gösterilirken, ne kadarlık bir gecikme olduğu yazmamaktadır. Bundan dolayı saat 00:00 ı birkaç dakika geçtikten sonra ödeme yapsanız bile, bu durum borcunuzu gecikmiş bir şekilde ödemeniz anlamına gelmektedir.

kredi puanı sorgulama
kredi puanı sorgulama

Kişilerin kredi ya da kredi kartları ile birlikte, bankalarda bulunan hesapları da doğrudan kredi puanınıza etki edecektir. Bundan dolayı kullanılmayan kredi kartı veya banka hesaplarınızı iptal ettirmenizde fayda vardır. Özellikle kredi kartları ve kredili mevduat hesaplarının burada daha fazla etkili olduğu bilinmektedir. Bunun nedeni ise, açık olan hesapların doğrudan sizi doğrudan borçlanmaya yol açabilecek olmasıdır.

Kredi puanı sorgulama işlemlerinde etkili olan bir diğer durum da, yapılacak olan yeni kredi ve kredi kartı açılışlarıdır. Birçok kişi, ihtiyacı olmadığı durumlarda bile bankalardan kredi veya kredi kartı başvurusunda bulunmakta ve bu da çok yanlış bir durumdur. Çünkü yapacağınız her yeni kredi veya kredi kartı başvurusu, sonucu ne olursa olsun sizlerin kredi notunuzu düşürmektedir. Bundan dolayı düşük kredi notuna sahip olan kişilerin, kredi notlarını en az 1600 seviyesine çıkarmadan herhangi bir başvuruda bulunmaması gerekmektedir.

Kredi kullanım yoğunluğu da kredi notunuza etki eden faktörler arasında karşımıza çıkmaktadır. Eğer sizler çok sık bir şekilde kredi veya kredi kartı kullanıyorsanız, bu durum sistem tarafından risk olarak algılanacak ve notunuzun düşmesine ya da daha yavaş bir seyirde yükselmesine neden olacaktır. Ancak, çok sık kredi veya kredi kartı kullanmanıza rağmen en ufak bir gecikme ya da düşük ödeme olmazsa, bu durum kredi notunuzun daha fazla yükselmesine neden olacaktır.

Diğer faktörler olarak ayrılan ve kredi notunuza az da olsa etki eden bölüm, kredili işlemler dışındaki bankacılık faaliyetlerini işaret etmektedir. Yani sizlerin banka hesaplarınıza ay ve yıl içerisinde ne kadar para girişi oluyorsa, bunların ne kadarını bankamatik kartınız ile alışverişlerde kullanıyorsanız, hesabınızda ne kadar para biriktiriyor ya da herhangi bir yöntemle resmi kayıtlarda birikim yapıyorsanız bu durum bankacılık sistemi tarafından değerlendirilecek ve kredi notunuza doğrudan etkisi ortaya çıkacaktır.

Kredi Puanı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Kredi puanı sorgulama işlemi, resmi kayıtlar üzerinden belirli bir ücret karşılığında yapılmaktadır. Bunun için Findeks internet sitesini kullanabilir, bankanızın internet ve mobil bankacılık uygulaması üzerinden sorgulama yapabilir ya da doğrudan SMS ile sorgulama yapabilirsiniz. Yapacağınız sorgulama işlemlerinin detayları ise şu şekildedir.

  • Findeks internet sitesine üye olduktan sonra anında sorgulama işlemi yapabilirsiniz. Bu yöntemi kullanacak olan kişiler ödeme işlemlerini doğrudan Findeks üzerinden kartları ile yapacaktır. Findeks kredi notu sorgulama işlemleri için link üzerinden devam edebilir ve anında sonucunuzu öğrenebilirsiniz.
  • Bankanızın internet bankacılığı ya da mobil bankacılık hesabına giriş yaparak da anında sorgulama işleminizi yapabilirsiniz. Bu yöntemde, sisteme herhangi bir kart bilgisi girmeye gerek kalmadan, mevcut kartlarınızdan birisini seçerek ödeme işlemini tamamlayabilirsiniz.
  • En çok tercih edilen kredi puanı sorgulama yöntemlerinden birisi de, SMS ile sorgulama işlemidir. Bunun için cep telefonunuzdan 11 haneli TC kimlik numaranız ve doğum yılınızı bir boşluk bırakarak yazdıktan sonra 1122’ye mesaj göndermeniz yeterli olacaktır.

Kredi puanı sorgulama işlemleri için hangi yöntem tercih edilirse edilsin, kişilerde 9 TL değerindeki sorgulama ücreti tahsil edilecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir