Ana sayfa / Ekonomi / Kredi Sicil Affı Çıkacak Mı? Sicil Affı 2018

Kredi Sicil Affı Çıkacak Mı? Sicil Affı 2018

Kredi sicil affı için geçtiğimiz dönemlerde bir yasa TBMM tarafından çıkarılmıştı. Sicil yani kişilerin ekonomik durumlarının ibraz edildiği kişisel metot, bankalar tarafından değerlendirme yapılırken dikkat edilen en büyük unsurdur. Sicili bozuk olanlar kredi çekerken bankalar tarafından “güvensiz” bir izlenim oluşturmaları nedeniyle tercih edilmezler. Bankaların daha verimli ve güvenilir kişilerle çalışmak istemeleri çok daha haklı bir yöndedir. Kişi mevcut borçlarını yapılan anlaşma çerçevesinde düzenli olarak ödemediyse ve aksatmalar yaptıysa, bu durumda kişinin adına açılan sicil kayıtlarına eksi puanlar yansıtılır ve Türkiye Bankalar Birliği risk merkezine kişinin bilgileri işlenen suçlar ile birlikte iletilir. Sonrasında bu kişi ilgili kurum tarafından “kara liste” uygulamasına maruz bırakılır ve bankalar tarafından verilen kredi odaklı peşin para hizmetlerinden uzun süreli olarak mahrum bırakılır.  İlk Kredi sicil affı yasası dönem bakanı olan Tüfenkci tarafından resmi Twitter hesabı aracılığıyla duyuruldu. Bu süreç sonrasında vatandaşların daha da düzgün bir ekonomi tablosuyla karşılanması bekleniyor. Amaç ise tamamen sicili bozuk olanlara daha temiz ve berrak bir gelecek sunmak. Aynı yasanın güncellenmiş hali tekrar 2018 senesi için de gündeme gelebilecek potansiyele sahip.

Bu yasa yürürlülüğe girmesi halinden sonraki 6 ayı kapsamaktadır. Yani an itibariyle kredi sicil affı yasası kapsamında değerlendirme talebinde bulunmanız mümkün değil. Kredi veya kredi kartı borçlarınızın çok büyük tutarlara ulaşması ve ardından gelen borç yığınlarını düzenli olarak ödeyemiyor olmanız, sizlerin sicili üzerinde oldukça olumsuz bir etkiye yol açacaktır. Kredi sicil affı için yapılan son düzenleme kapsamında 2 ana şart yer alıyordu. Borçlarınızın kapatılmasında veya yapılandırılmasında şart koşan devlet, bu süreci altı ay ile sınırladı. 2018 kredi sicil affı için henüz bir hareket görünmüyor ancak olması durumunda nasıl bir sürecin sizleri bekleyeceğini geçtiğimiz yıllarda karşımıza çıkan kredi sicil affı yasasına göre değerlendirelim.

İlginizi Çekebilir!  Bankalardan Faizsiz Konut Kredisi Nasıl ALınır?

Kredi Sicil Affı 2018 Nasıl Olacak?

Kredi sicil affı için ilk adım 2017 yılının ilk aylarında Recep Tayyip Erdoğan tarafından atılmıştı. Sonrasında resmi süreçlerin gündeme gelmesi ve yine Cumhurbaşkanlığı makamı tarafından onaylanması neticesinde bu sicil affı yasası gündeme geldi ve uygulaması başlandı. Kredi sicil affı yasası bünyesinde yapılan her hareket altı aylık bir süreç içerisine sınırlandırıldı. Bu süreçte yapılan ve yasa kapsamında işlem sahibi olabilmek için uygulanan şartlar, borç kapatma veya yapılandırma olarak şekillendi. Aslına bakılırsa devlet kredi sicil affı yasası ile vatandaşı, esnafı ve bankaları rahata kavuşturdu. Kredi sicil affı vatandaşa der ki;

“Kredi sicil affı için 6 ay içinde borçlarının tamamını kapat ya da, yapılandır. Bu sayede sicil sorunların çözülecek.”

Kredi sicil affı 2018 yılı içerisinde çıkması halinde yine bankaları da kapsayan bir yapıya sahip olacaktır. Kredi sicil affı bankalara der ki;

“Sicili bozuk olan vatandaşa kredi verebilirsiniz, bu durumda tarafınıza işletme olarak cezai işlem uygulanmayacaktır”

Kredi sicil affı 2018 yılında tekrar gündeme gelirse, bu durumda yapılması gerekenler oldukça kolay olacaktır. Yine bu süreçte yani yasa kapsam sürecinde borçlarınızın tamamını kapatmanız veya yapılandırma almanız gerekmektedir. Yukarıda da belirtildiği üzere bankaların sicil bozuk olana kredi vermeleri durumunda ceza yemeyecek olmalarının garantisi mevcut olduğundan, bankalar sizlerle masaya oturacak ve yapılandırma için pazarlık yapacaktır. Kredi sicil affı yasası içeris inde yer alan yapılandırma mevzusu, hemen herkes tarafından verilen borç kapatma kredisi ile eş değer nitelik taşır. Kısacası 6 ay süreyle borçlarınızı kapatmanız veya ilgili banka ile birlikte yapılandırma yapmanız durumunda sicil affı yasasından faydalanabilirsiniz ve sicilinizi temizleyebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir!  Yapı Kredi Business Card Özellikleri

Kredi Sicil Affı Yasası Çıkarsa, Esnaf Nasıl Fayda Sağlayacak?

Bu yasa hemen her kesimden olan vatandaşı rahata kavuşturacak. En azından ekonomik hukuki süreçlerin son bulmasına fayda sağlayacak olan bu yasadan elbette ki küçük işletme sahibi olan esnaflarda fayda sağlayacak. Kredi borçları ve bireysel kredi kartlarının sahip olduğu borçlar nedeniyle geçmişten bu yana büyük sıkıntılar çeken esnaflar, güncel kredi ve devlet desteklerinden sicil sorunları nedeniyle yararlanamazlar. Bu gibi durumların önüne geçilmesi ve mevcut kampanya ve fırsatlardan da yararlanma hakkının esnafa verilmesi için sicil affı uygulaması gündeme getirildi. Kişi bir esnaf olmadan yani küçük bir işletme sahibi olmadan evvel bankalarla edindiği borçlar sebebiyle problem yaşamışsa ve sorunlar gündeme gelmişse bu durumda kişinin sicili bozuk olacaktır. Sicilin bozuk olması ve güvensiz bir ekonomi tablosunun çizilmesi demek kişinin bankalar tarafından sağlanan hiçbir ekonomik özgürlüğe ulaşamayacağı anlamına gelmektedir.

Buna ek olarak bir esnafın yani küçük işletmenin büyümesinde en büyük hak sahibi olan devlet destekleri de kişinin sicil sorunlarından dolayı sorun yaratmaktadır. Bu sorunun önüne geçilmesinde etki sahibi olan yeni yasal düzenlemeler sayesinde, 2018 yılında çıkarılması durumunda yine sicil affı nezrinde esnaflarda fayda görecek. Kısacası altı aylık veya yeni yasa süresince yapılan tüm olumlu hareketler sicili bozuk olan hemen herkese etki edecek ve kalıtsal başarı yakalanacak. Devlet sicili bozuk olanlar için yasa çıkarmanın faydalarının olumlu ekonomik hareketler ile sağlanacağını düşünerek bu yönde çalışmalar gerçekleştiriyor:

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir