Ana sayfa / Kredi Kartı / Kullanılmayan Kredi Kartı Aidatı Ödemeyin!

Kullanılmayan Kredi Kartı Aidatı Ödemeyin!

BDDK tarafından çıkarılan yönetmelik ile bankaların müşterilerine karşın maddi yaptırım sınırları tekrar yapılandırılmıştır. Eskiden binlerce lirayla gündeme gelen bankacılık masrafları, çıkarılan bu yenilikçi ve tüketici dostu yönetmelikle normal seviyelere eriştir. Kullanılmayan kredi kartı için de maddeler içeren bu yönetmeliğin, 11. maddesinde kredi kartı aidat ve diğer ücretlendirmeleri hakkında bilgiler yer alıyor. Bu bilgilere göre bir kart belirlenen yönetmelik süresince kullanılmazsa, “banka o kart için ilgili kişiden kredi kartı aidatı alamaz”. Kredi kartı aidatı, kişinin kredi kartı sözleşmesine imza attığı andan itibaren başlatılan bir uygulamadır. Kredi kartı aidatı, kişi kartı kullanmaya devam ettiği süre boyunca “aktif kullanım” şartı aranmakla birlikte tahsis edilmektedir.

Örneğin cebinizde birden fazla kredi kartınız var ve bu kartlardan bazılarını hiç kullanmıyorsunuz. Aslına bakılırsa biraz kullanmış olmanız hiçbir sorun teşkil etmeyecektir. Kredi kartı aidatı ödememek için kredi kartınızın 6 boyunca yani 180 gün boyunca “kullanılmamış” olması gerekmektedir. Bu kullanılmama olayı hemen her olayı kapsamaktadır. Eğer bir kere bile alışverişiniz varsa o kartın 6 ay bazında kart aidatı alınacaktır. Bu nedenle eğer kartınızın aidat ödemesini atlatmak veya ödememek istiyorsanız kartınızın harcama hareketlerini durdurmanız gerekmektedir. Yasal çerçevede 6 ay boyunca kullanılmayan bir kredi kartı “Hareketsiz Kart” olarak adlandırılır.Bu tarz kartlara hiçbir finans kuruluşunun aidat adı altında yaptırım uygulaması yapması olağan değildir. Eğer bu yönde bir hareket tespit ederseniz, tüketici hakları çatısı altında hukuki arayışınızı sürdürebilir; sonrasında kazanabilirsiniz.

Kullanılmayan Kredi Kartı Aidatı Neden Alınmaz?

Kredi kartları, günümüz özel veya devlet bankaları tarafından sunulan ekonomik ürünlerdir. Bu ürünler, ekonomik ihtiyaçlarınızı görebilmeniz ve düzenlenen marka bazlı anlaşmalı kampanyalardan faydalanabilmeniz için sunulmaktadır. Bankalar her marka ile anlaşma yaptıklarında müşterilerine bilgi verirler. “Şu anlaşmalı marketten şu kadar alışveriş yapana, şu kadar para hediye!” ancak bu reklamların altında kredi kartı aidatı gerçeğinin yattığı hemen herkes tarafından bilinmez. Bankalar bu kampanyalarda yer alan harcamaları, alınan kredi kartı aidatları üzerinden yapmaktadır. Kullanılmayan kredi kartı bu gibi güncel banka anlaşmalı harcamalarından nasibini almadığı ve hiçbir veri işlemine değinmediği için ücrete tabi tutulmaz. Bu tamamen tüketici dostu bir uygulama olarak gündeme gelmektedir. Kredi kartlarının kullanılmaması durumunda aidata tabi tutulması, binmediğiniz arabaya benzin parası ödemek konusuyla eş değer nitelik taşır.

6 ay ve daha fazla süre boyunca kullanılmayan kredi kartları, aidat vermek zorunda değildir.

Kullanılmayan Kredi Kartı İptal Edilmeli!

Eğer sadece cüzdanınızda duran bir kredi kartınız varsa ve yukarıda da anlattığımız gibi 6 aydan aşkın bir süredir kullanmıyorsanız, bu kartları kapattırmanız gerekecektir. Bu sayede bankaların rahatsız edici seviyeye ulaşan ürün ve hizmet tanıtımlarından faydalanabilirsiniz. Kredi kartı aidatı ödememek ve kartınızla alakalı kampanya ve fırsatlardan haberdar olmamak için bu işlemleri yapın. Kredi kartınızın herhangi bir kredi işlemiyle bağlantısı yoksa ve aktif bir borcu yoksa, bu durumda tarafınıza iptal sürecinde hiçbir sorun yansıtılmayacaktır. Kullanılmayan kredi kartlarını kapatmak sizlerin ekonomik düzenliliği açısından önem arz eden bir unsurdur.

Kredi kartını kapattırmak yani iptal ettirmek için bankanızın herhangi bir şubesine gidebilirsiniz. Bu şubelerde size gerekli bilgiler verilecektir. Eğer bir zaman dilimi bulamayıp, şubelere gidemiyorsanız, bu durumda telefon bankacılığı üzerinden müşteri temsilcisine de bağlanarak işleminizi tamamlayabilirsiniz. Kredi kartı kapatmanın hiçbir ek ücreti bulunmamaktadır. Eğer bir kredi çektiyseniz ve bu kredi şartları altında yer alan bir kredi kartını aldıysanız; bu durumda kredi kartınızı iptal ettirirseniz, kredi kartından dolayı tarafınıza uygulanan indirimli faiz oranları durdurulacaktır. Bu nedenle iptal öncesinde ekonomik kariyerinizi iyice izlemeniz gerekir.

- Bir önceki yazımız olan Kredi Kartı Aidatı Olmayan Bankalar 2018 başlıklı makalemizde aidatsız kart başvurusu hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir