Ana sayfa / Genel / Maaş Kartıma Neden Bloke Koyulur?

Maaş Kartıma Neden Bloke Koyulur?

Çalışanlar ve emekliler, maaş aldıkları bankadan kredi ve kredi kartı ürünü kullanıp ödemelerini de zamanında yapamayınca bazı yaptırımlarla karşı karşıya kalır ve böyle olunca maaş kartıma neden bloke koyulur? sorusu sıklıkla sorulur. Maaş kartına bloke konulması, borcun ödenmemesi durumunda başlatılan yasal takip sonucundadır. Kredi ve kredi kartı ödemelerinin 3 ve daha fazla ay yapılmaması, yasal takip sürecini başlamasına neden olur. Bu takip süresinde maaş kartına herhangi bir blokenin konulması söz konusu değildir. İşin gerçeği borçların ödenmemesi durumunda hesaba bloke konulur ve bloke işlemi maaşın belirli bir oranını geçemez. Yatan maaşın tamamı çekilemediği için maaş müşterileri banka kartlarına bloke konulduğunu düşünür. Ancak böyle bir uygulamanın söz konusu olmadığı bilinmelidir. Maaş kartlarına bloke konulması için kartın çalınması, yıpranması ya da kaybolması gereklidir.

Maaş Kartına Bloke Konulması

Bankalar, uyguladığı takip işlemleri sonucunda maş hesabına bloke uygulaması yapar ancak bloke maaşın tamamına uygulanmaz. Bu durumda maaş kartı ile maaşın bloke konulmamış kısmı çekilebilir. Böyle bir durumda ilk akla gelen, maaş kartıma neden bloke koyulur? sorusudur. Ancak gerçekte olan hesaba bloke konulduğudur. Bloke konulmasının tek nedeni de ödenmeyen borçlardır. Kredi ve kredi kartı ödemelerinin yapılmadığı durumlarda banka yasal süreç başlatır ve bu sürecin sonunda icra takibi başlatılır. Bu takip sonucunda menkul ve gayrimenkuller üzerinde yaptırım uygulanır. Sonuçta da maaşın bir bölümüne banka tarafından bloke konulmaktadır.

Maaş Kartına Ne Zaman Bloke Konulur?

Maaş kartına şüpheli işlem bildirimlerinde de bloke konulur ancak bu bloke, kart kullanıcısının başvurusu üzerine gerçekleştirilir. Başvuru, şubelerden ve telefon bankacılığı üzerinden yapılır. Kart sahibinin bilgisi dışındaki blokeler ise yasal takip süreci kaynaklıdır. O halde maaş kartıma neden bloke koyulur? denildiğinde birçok nedeninin olduğu bilinmelidir. Bu nedenler arasında borcu ödenmeyen banka kredisi, borcu ödenmeyen kredi kartı, devlete olan vergi borcu, banka hesaplarında bulunan şüpheli para hareketleri, vergi kaçakçılığı, işlenen adli suç, yurt dışına yasal olmayan yollarla para çıkarılması, bankanın yaptığı hata vardır. Bu nedenlerden dolayı banka hesabına ve dolayısıyla banka kartına bloke konulan kişinin hesabına para yatırması, para çekmesi ve diğer işlemleri yapması söz konusu değildir.

- Bir önceki yazımız olan Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom “5GB” Bedava İnternet Kampanyası! başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir