Ana sayfa / Devlet Destekleri / Ölen Babaanne Maaşı Kime Verilir?

Ölen Babaanne Maaşı Kime Verilir?

Ölen babaanne maaşı günümüzde oldukça fazla kişi tarafından konuşulan babaanne maaşını kapsamaktadır. Bu maaş toruna bakan yaşlı babaanneyi istihdam etmek ve çocuk bakmaktan dolayı işlerinden geri kalarak istihdam boşluğu yaratan anne için sağlanmaktadır. Babaanne çocuğa bakması ve başka bir bakıcı ile istihdam ortaklığı sağlanmaması durumunda kişi üzerine aylık olarak 425 TL maaş bağlanmaktadır. Yapılan son pilot uygulamada bu ödeme 12 ay boyunca yapılmıştır. 10 pilot ilde ikamet edilmesi durumunda kişilere maaş bağlanmaktadır. Bu 10 ili bir diğer babaanne maaşı içeriğimiz bünyesinde bulabilirsiniz. Ölen babaanne maaşı ise uygulama süresinde vefat eden yakınları açısından geride kalanların aklında soru işareti olarak kalmıştır. Bu maaş karşılıksız olarak devlet tarafından verilmektedir. Devlet, kadınların istihdam noktasında kesintiye uğramaması ve sorun yaşamaması için çaba harcamaktadır. Bu projede onların arasında yer alır ancak babaanneler bu proje bünyesinde görev alarak ileriye götürdüler yani gençlere ek olarak yaşlı bayanlarda istihdam edildi. Ölen babaanne maaşı ile kurallar oldukça net dilerseniz bu prosedüre göz atalım.

Bu maaş için ayrılan bütçe 6 milyon TL olarak bilinmektedir. Bu ham bütçe olmakla birlikte üzerine geliştirme ve ekleme çalışmaları da muhakkak yapılmıştır. 2017 Ocak aylarında gündeme gelen ve sonrasında başvuruları alan proje için ödemelerin yarısı kamu kurumlarında karşılanırken, kalan diğer kısım için sendika ve diğer yapılandırmalardan destek alınmıştır. Bu nedenle birçok ayrı platform üzerinden destek alınması konusu gündeme gelir. Ölen babaanne maaşı kime kalır sorusunun cevabı da bu denli parçalı bir yardımın toplanmasına bağlı olarak sunulmaktadır.

Ölen Babaanne Maaşını Kim Alır? Alması Mümkün Müdür?

Ölen babaanne maaşını kim alır sorusunu soruyorsanız bu durumda yapılan düzenlemelere ilişkin bilgiyi verelim. Ölen babaanne hükmündeki kişi için bu maaş devredilemez bir hak olarak sunulmaktadır. Ölen bir babaanne eğer öncesinde aktif olarak torun bakma parası alıyorsa, bu durumda tekrar ödeme yapılmayacaktır. Böylesi durumlarda kişinin ölüm belgesi ile ilgili kurumlara müracaat edilirken üzerinde görünen devlet destekleri de ortaya çıkacaktır. Bu yapılan pilot uygulamada sunulan şartlar bellidir. Kişinin öz evladına ait çocuğun bakımını üstlenmesi gerekmektedir. Bu noktada gelinin ve kişinin evladının gelirleri başta olmak üzere, çocuğun yaşına varıncaya kadar birçok farklı kriter yer almaktadır. Bu kriterlerin tam anlamıyla yerine getirilmesi sonrasında babaanne maaşı verilmektedir.

Bunun haricinde kalan ve şartları uygun olmayan kişilere zaten babaanne maaşı bağlanmaz. Babaanne maaşına dahil olduktan sonra babaanne rolünü üstlenen kişinin vefat etmesi durumunda devlet maaşı kesecektir. Bu maaşın bir başka kişiye devredilmesi gibi bir ihtimal yoktur. Bir güvence sunulmadığı gibi “babaanne” rolünde bir başka kişinin daha bulunmaması ihtimaliyle de bu maaşın kesileceği ihtimali kesinleşir. Babaanne aylığı devri veya sonradan ödemesi mümkün olan bir hak değildir. Bu sadece 10 temel ilde ikamet eden 6.500 kişiye bir yıl süreyle sunulan projedir. Ölen babaanne maaşını kimse alamaz ve devlet o parayı hazineye geri ekler veya proje bütçesine tekrar iade eder. Bu gibi projelerden artan veya alınmayan ödenekler yine “proje” bünyesinde diğer katılımcılara yansıtılmaktadır.

Ölen Babaanne Maaşını “Üvey Babaanne” Alabilir Mi?

Üvey, yani öz olmayan diğer bir babaanne tarafından bu maaşın devralınması mümkün değildir. En azından şu ana kadar yapılan çalışmalarda bu uygulamaya dair bir detay yer almamaktadır. Tekrar belirtmek gerekirse ölen babaanne maaşı kesilir ve kimseye verilmez. Bu maaş uygulaması 2017 yılının başlarında başlatılmış olup, sonrasında bir sene süreyle pilot maksatlı olarak ilerletilmiştir. 2018 yılı için bu uygulamanın hükumet gündeminde olmayacağını kesinlikle belirtebiliriz. 2019 yılı içinde çalışma yapılabileceği bilgisi bazı basın kaynakları tarafından sızdırıldı ancak halen kesinleşen bir durum değil. 3 yaşından küçük torunlarına bakan yaşlı bayanlar için bu uygulama büyük bir istihdam fırsatı sunmaktadır. Ölen babaanne maaşı başta olmak üzere birçok temel konuda sizlere bilgi verdik.

- Bir önceki yazımız olan Babaanne Maaşını Kim Alır? Ne Kadar Alır? başlıklı makalemizde babaanne maaşı, babaanne maaşı 2018 ve babaanne maaşı miktarı hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir