Ana sayfa / Genel / Online Bankacılık Ne Demek? Online Bankacılık Ne İşe Yarar?

Online Bankacılık Ne Demek? Online Bankacılık Ne İşe Yarar?

İnternet teknolojisinin gelişmesiyle birlikte bankalar hizmetlerini internet üzerinden de vermeye başlamıştır ancak günümüzde halen online bankacılık ne demek? şeklinde farklı sorular sorulabilir. Online bankacılık, internet üzerinden sunulan bankacılık hizmetidir. İnternet bankacılığı, son yıllarda yükselen bir grafik çizen bankacılık türüdür. İnternet bankacılığı ile şubelerden yapılan tüm işlemlerin yapılması söz konusudur. Hesabın açılması ve kapatılması, havale ve EFT hizmetleri, kredi kartı ödemesi, kredi kartı başvurusu, fatura ödemesi, gider takibi internet üzerinden yapılabilir. Bu işlemleri yaparken TC kimlik numarası ve internet şifresi ile mobil giriş şifresi gereklidir. Mobil giriş şifresi tek kullanımlıktır ve cep telefonuna gönderilmesinden birkaç dakika içinde açılan internet sayfasındaki belirlenen alana girilmelidir. Süre sonlandığında halen mobil şifre girilmediyse yeniden şifre talep edilmelidir.

Online Bankacılık Ne İşe Yarar?

Online bankacılık hizmeti, para alma ve gönderme gibi işlemleri kolaylaştırmıştır. Bu teknolojinin hayata geçirilmesinden önce havale ve EFT gibi işlemler için banka şubesine gidilirken günümüzde internet bankacılığı sayesinden dakikalar içine para gönderme işlemi yapılmaktadır. Aynı şekilde gönderilen para da kısa süre içinde hesaba aktarılmaktadır. Online bankacılık ne demek? denildiğinde, bankacılık işlemlerinin yapılmasının yanı sıra online veriş kolaylığı sağladığı da söylenebilir. Çünkü e-ticaret sitelerinden alışveriş yapıldığında ödemeler anında internet bankacılığında görülmesi mümkündür. Ödemelerin takibinin de online bankacılık sayesinde anlık olarak takip edilebilir. Online bankacılık, şube bankacılığı gibidir. Tek fark, şube bankacılığında olduğu gibi işlemlerin banka görevlisi üzerinden değil doğrudan kullanıcının kendisi tarafından yapılmasıdır.

Online Bankacılığın Avantajları Neler?

Online bankacılık, banka müşterilerine önemli bir zaman tasarrufu sağlar. Online bankacılıkta işlemlerin yapılması için sıra beklenmesine gerek yoktur. Evraklarla uğraşmadan mevduat hesabının açılmasına da imkan veren online bankacılık hizmetinde kredi başvurusu ya yapılabilir. Ayrıca başvuru yapılmadan önce çekilecek kredi miktarına göre aylık ne kadar tutar ödeneceği de hesaplanabilir. Bunların yanı sıra bazı bankalar internete özel faiz oranları uygular. Bu sayede daha düşük faizle kredi kullanılabilir. Online bankacılık ne demek? sorusu sorulduğunda verilen en kısa cevap, kolay bankacılıktır. Çünkü tüm bankacılık işlemleri birkaç dakika içinde sonuçlanır.

- Bir önceki yazımız olan Hızlı Kredi Kartı Veren Bankalar 2019 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir