Ana sayfa / Banka / Otomatik Ödeme Talimatı Nedir?

Otomatik Ödeme Talimatı Nedir?

Otomatik ödeme talimatı denilen kavram, fatura ödeme kaygısını ortadan kaldıran bir uygulamadır. Bankalar ve diğer hizmet sağlayıcıları arasında yapılan anlaşma neticesinde bu gibi bir hizmete karar verilmiştir. Otomatik ödeme sayesinde faturalarınız kesildikleri anda ödenmiş olur. Çok yoğun çalışan veya fatura ödemeye vakti olmayan kişiler için bu uygulama oldukça faydalıdır. Ancak otomatik ödeme talimatı adı altında hesaplarınızdan ne kesildiğini bilmeniz size fayda sağlayacaktır. Otomatik ödeme diyerek sizlerden fazladan para kesildiğinden şüpheleniyorsanız, size tam olarak olayın mantığını anlatacağız.

Otomatik ödeme talimatı genellikle vadesiz hesaplarınıza tanımlanır. Bu sayede sadece nakit olduğu sürece ödeme yapılması amaçlanır. Otomatik ödeme, dilerseniz kredi kartınıza veya kredili mevduat hesaplarına tanımlanabilir. Böylesi durumlarda; kartınızda para olmasa bile, kartınızdan işlem yapılabilmektedir. Sonrasında eğer varsa yansıtılan gecikme faizi ile birlikte bankaya ödeme yapmanız gerekmektedir. Kredi kartı otomatik ödeme için en kısa yoldur. Faturalarınız, kredi kartınızdan çekilir ve siz sonrasında kayıp olmadan kredi ekstreniz geldiğinde ödersiniz.

Otomatik Ödeme Talimata Ücreti Var Mıdır? Varsa Ne Kadardır?

Elbette ki vardır. Bankalar otomatik ödeme talimatı adı altında tarafınızın faturalarına faiz işleterek, sizden fatura bedelinden çok daha fazlasını alacaktır. Bu sorunun önüne geçmenin tek bir yolu vardır. Her otomatik ödeme talimatı bu kapsamda faiz uygulamasına dahil değildir. Bir fatura talimatı verecekseniz, bunların telefon ve iletişim odaklı olması sorun teşkil etmeyecektir. Bankalar tarafından ücretsiz tarafından otomatik ödeme talimatı verilebilen kurumlar başlıca şunlardır:

  • Turkcell
  • Avea ( Türk Telekom )
  • Vodafone
  • Turkcell Super Online

Bu ve buna benzer telefon faturalarınız için ilgili otomatik ödeme talimatını verebilirsiniz. Ancak diğer (elektrik, su, doğal gaz) gibi faturalarınızı otomatik ödemeye verirseniz otomatik ödeme talimatı faizi adı altında size aylık %1,84 oranında faiz işletilecektir. Bazı bankalar fatura başına 1 ile 5 lira arasında değişen ücretlerde almaktadır.

Otomatik Ödeme Talimatı Faiz Ücreti Ekstrede Görünür Mü?

Bu hizmet karşılığında sizden alınan faiz bedeli, ekstrenizde görünecektir. Bu bedel üzerinden denemeler yaparak fatura ödemelerinizi otomatik yapıp, yapmamak noktasında karar verebilirsiniz. Kredi kartınızda bu harcamalar, “OTOM. FATURA İŞLEM FAİZİ” olarak görünecektir. Otomatik ödeme talimatı faizi fatura sayısı ve fatura miktarı arttıkça size daha büyük şekilde yansıtılacaktır. Bu nedenle her ayın belli bir günü internet şubelerine giriş yaparak, kendinizin ödeme yapmasını öneriyoruz. Bunu yapmak hemen her fatura için bir dakikadan fazla zamanınızı almayacaktır. Ayrıca fatura adreslerinizi ve bilgilerinizi sisteme kaydedebilir, sonrasında zaman kaybı yaşamadan hemen hesabınızdan fatura ödemesi yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir