Ana sayfa / Krediler / Senetle Kredi Almak Mantıklı mı? Anında Senetle Kredi

Senetle Kredi Almak Mantıklı mı? Anında Senetle Kredi

Bankalardan aldığınız her kredi aslında senetli sayılabilecek bir kredidir. Kişiler senetle kredi almak mantıklı mı diye bir karmaşa yaşasalar da aslında bu durum tam anlamıyla bir tefeci uygulamasıdır. Senetlerin belirli bir zamanı vardır ve bu zaman dolduğu zaman kişinin senetlerinizi başkasına devretme, yasal yol ile uzlaşmadan parayı alma gibi hakları olur. Bankalar da kişilere belirli bir süre içerisinde ödenmesi gereken krediler verirler ve tıpkı senet gibi her vade zamanı geldiği zaman ödenmelidir. Bankalar; vadesi gelen taksit ödenmediği zamanlarda kişiye 3 ay kadar opsiyon tanırlar ve 3 ay sonunda işlem başlatırlar. Kişiler bu aşamada dahi borcunu yeniden yapılandırabilir ve borcunu ödemeye devam edebilir. Durum senet olduğunda ise bu şansınız olmamaktadır.

Senetle Kredi Alınabilir mi?

Bazı kişiler bankalardan senetle kredi almak mantıklı mı sorusunu gündeme getirse de aslında bankalardan bu şekilde bir kredi almak mümkün değildir. Bankalar borçlarını belgeler, vade imkanları sunar ancak değişen durumlar karşısında da kişilere yardımcı olur. Örneğin; ödeme durumunuz ile ilgili bir sorun olması halinde kredinizi yeniden yapılandırmanız gerekir. Ayrıca ödeme planınızı değiştirmeniz mümkündür. Fakat bu durum senet üzerinde mümkün olmaz. Bankalar senetli işlem yapmaz ancak senetlerle ilgili uygulamaları vardır. Bankaların avukat sistemleri normal bir kişiden çok daha üst düzeydedir. Senetlerinizi bankaya devrederek; onların üzerine para koyarak tahsilat yapmasını isteyebilirsiniz. Bu işlem sırasında banka üzerine kar koyar ancak senetli bir işlem yapmış sayılmaz sadece borcu tahsil eden aracı bir kuruluş görevi görür.

Senetle Kredi Alınır mı?

Eskiden senetle kredi almak mantıklı mı sorusuna birçok kişi evet derdi çünkü eskiden bu kadar karmaşık bir dönem söz konusu değildi. Senetler çoğu zaman borcun konusunu ve neye dayandığını belirtmez. Doğru bir şekilde doldurulmaması durumunda kişilerin borcunun katlanması dahi mümkündür bu nedenle sözleşmelere dayalı olarak verilen banka kredileri çok daha mantıklıdır. Senetler; normal borçlar kapsamında değerlendirilmez, kişi senetli bir borcu icraya verdiği anda işlem başlar bu nedenle senetle borçlanmak doğru bir davranış değildir. Her zaman borcunuzun konusunun ve ödeme planının belli olmasına önem verilmelidir.

- Bir önceki yazımız olan Borcumu Ödeyemiyorum Kredi Alır mıyım? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir