Ana sayfa / Devlet Destekleri / SGK 2019 Destekleri -SGK Desteği Nasıl Alınır?

SGK 2019 Destekleri -SGK Desteği Nasıl Alınır?

İstihdamı artırıcı ve işbaşı eğitim programlarının etkinliğini artırma amacıyla SGK tarafından işverenlere çeşitli destekler sunulmaktadır. Bu amaçlarla hazırlanan ve gerekli şartları sağlayan iş yerlerine sunulan SGK 2019 destekleri şu şekildedir:

2019 İşveren Teşvikleri

İşverenlerin yararlanabileceği yeni oluşturulan destekler arasında açıklanan 7103 sayılı teşvik yani, “ilave istihdam teşviki” bulunmaktadır. Bu teşvikten yararlanmak için aranan şartların başında, 2019 yılı içerisinde yeni istihdam edilen personelin, 2018 yılındaki ortalama personel toplamına ek olarak istihdam edilmiş olması şartıdır. Ayrıca yine bu çalışanın, son üç ay içinde on günden fazla sigortalı olarak çalışmamış olması gerekli. Bu şartları sağlayan personel istihdam eden işverenlere sunulan miktarı ise; asgari ücret bandından çalışan personel için bir yıl boyunca SGK primi ve gelir vergisi desteği. İşveren, işe aldığı personel için bir yıl boyunca bu ödemelerden sorumlu olmayacaktır. Aynı zamanda imalat ve bilişim sektöründe hizmet veren firmalar için destek oranları daha yüksek oranda sunulmakta.

Bu bağlamda, inovasyon gerektiren sektörlerde yer alan firmalar daha yüksek sayıda personeli, ekstra yük oluşturmadan SGK 2019 destekleri sayesinde istihdam etme imkanına sahip olarak, üretim kapasitesini artıracaktır. Bu durum ise dolaylı olarak ülke ekonomisine olumlu katkıda bulunacaktır. İlave istihdam teşvikinin yanı sıra 46486 sayılı teşvik olan “kalkınmaya ilave destek” teşviki bulunmaktadır. Bu teşvik kapsamında, kalkınmada öncelikli iller olarak belirlenen; Karadeniz Bölgesi, İç Anadolu Bölgesinin bazı kısımları, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi gibi bölgelerde hizmet veren iş yerlerinin, çalışanlarına ödemelerini düzenli olarak yapıyor olmaları koşulu ile %5’lik uygulana indirim oranına ek %6’lık yeni bir indirim uygulanmaktadır.

AR-GE Teşviki

2019 yılında sunulan teşvikler arasında yer alan araştırma ve geliştirme teşviki ile; ar-ge ve tasarım faaliyetlerine yönelik çalışan işletmeler için bu konularda hizmet sunan personeller ile maaşı gelir vergisinden muaf olan çalışanların maaşları üzerinden hesaplanacak olan primde işveren hissesinin yarısı devlet tarafından karşılanmakta. Bu teşvikin 2023 yılına kadar süreceği de belirtilmiştir. Bu teşvikten yararlanabilmek için hizmet belgesi ve aylık ödenen primi gösteren prim belgesinin SGK’ya yasal süreler içinde iletilmiş olması ve aynı zamanda primlerin ödenmiş olması şartı sunulmuştur. Ayrıca ilgili personelin fiilen çalışmış olması da gerekli. Bu şartları sağlayan iş yerleri SGK 2019 destekleri kapsamında sunulan destekten yararlanma hakkına sahip olmaktadır.

- Bir önceki yazımız olan Tarım Kredisi Almak İstiyorum - Tarım Kredisi Veren Bankalar başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir