Ana sayfa / Genel / SGK Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

SGK Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) olan borçların tutarının öğrenilmesi için SGK borç sorgulama nasıl yapılır? sorusu sıklıkla sorulan bir sorudur. İşçi ve işverenler için borç sorgulama imkanı vardır. İşverenlerin borç sorgulama işlemlerini yapabilmek için öncelikle SGK il müdürlüklerine başvurmaları ve barkod numarası almaları gereklidir. Kurumdan alınan bu numara ile işverenler borç durumlarını sorgulayabilmekte, böylece e-borcu yoktur belgesinin alınması söz konusu olmaktadır. SGK’lı çalışanların yanı sıra işverenlerin de iş yaşamını kolaylaştıran, gerek duydukları bilgilerin tamamına kısa zaman içinde erişilmesini sağlayan borç sorgulama sistemi ile ileride borçlar nedeniyle gelebilecek icra takipleri de önlenmektedir.

SGK İşveren Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

İş sahipleri, SGK işveren borç sorgulama nasıl yapılır sorusunun cevabını araştırırken öncelikle Sosyal Güvenlik Kurumu’nun resmi internet sitesi olan sgk.go.tr web sitesine girmelidir. Web sitesindeki e-SGK başlığı altındaki “diğer uygulamalar” bölümünde yer alan “e-borç sorgulama” kısmı ziyaret edilmelidir. Bu sayfanın ziyaret edilebilmesi için kullanıcı adının ve şifrenin olması gereklidir. Kurum, kullanıcı adı ve şifreyi, şirketlerin belgeleri tamamlaması sonucu verir. Kullanıcı adı ve şifrenin unutulması durumunda yeniden SGK’ya başvurulmalı, bu bilgiler alınmalıdır. SGK borç sorgulama nasıl yapılır denildiğinde, bu işlemlerin yapılmasının ardından SGK borç sorgulama işleminin yapıldığı cevabı verilir.

SGK İşçi Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

SGK işçi borç sorgulama işlemleri, internet üzerinden e-SGM ve e-devlet sistemi üzerinden kolaylıkla yapılabilir. SGK sorgulama hizmeti, geçmiş yıllarda SSK Hizmet Dökümü olarak nitelendirilmiştir. Günümüzde ise bu işlem, SSK’lılar için 4A SGK Hizmet Dökümü olarak adlandırılmıştır. 4B ve 4C Hizmet Dökümü de alınabilmektedir. Bu hizmet dökümleri ile kişinin sigortalılığı ile ilgili tüm ayrıntılara ulaşmasını sağlar. E-SGM internet sitesi kapatılmıştır ve günümüzde bu işlemler e-Devlet üzerinden yapılmaktadır. TC Kimlik Numarası ve e-Devlet şifresi ile giriş yapmak, SGK borç sorgulama nasıl yapılır? sorusunun cevabıdır. E-Devlet üzerinden prim borcunun sorgulanması mümkündür. https://www.turkiye.gov.tr/ internet sitesine e-Devlet şifresi, mobil imza, elektronik imza ya da internet bankacılığı aracılığı ile giriş yapılabilir. Bu yollardan her biri, e-devlet sitesine giriş izni verir. Açılan ana sayfanın solunda yer alan “Hizmetler” sekmesinin altındaki seçeneklerden Sosyal Güvenlik Kurumu bağlantısı tıklanmalıdır. Ardından “Genel Sağlık Sigortası Tescil ve Prim Borcu Sorgulama” bölümüne girilmelidir. Bu Böylece SGK prim borcunun olması durumunda ekrandan görülebilir.

- Bir önceki yazımız olan Banka Hesaplarına İcra Gelebilir mi? İcra Nasıl Kaldırılır? başlıklı makalemizde banka hesabıma icra geldi ve İcra Nasıl Kaldırılır? hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir