Ana sayfa / Devlet Destekleri / SGK Çocuk Parası Alma Şartları

SGK Çocuk Parası Alma Şartları

SGK, anne ve babası ya da annesiyle babasından biri TC vatandaşı olan çocuklar için 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra doğan çocuklara yönelik olarak bir kereye mahsus olmak üzere çocuk parası verir ve SGK çocuk parası alma şartları için de Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının İl Müdürlüklerine başvurulabilir. SGK’nın verdiği çocuk parası doğum yardımı değildir ve sürekli olarak verilmez. Çocuk parası projesi, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’dır. Başvuruların tamamı Bakanlığa ya da bakanlığın yetkilendirdiği kuruluşlara yapılır. Yetki verilen kuruluşlar ise Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleridir. SGK’dan çocuk parası alabilmek için başvuru yapılırken hastaneden alınan doğum raporunun sunulması gereklidir. Bu raporun yanı sıra bakanlığın web sayfasında yer alan başvuru formunun da doldurulması şarttır.

SGK Çocuk Parası İçin Nasıl Başvuru Yapılır?

SGK aracılığı ile verilen çocuk parasından yararlanmak için başvuruların şahsen yapılması gerektiği belirtilmiştir. Anne ya da babanın başvurusu yeterlidir. Memurlar içinse başvuru süreci, işçilerden farklıdır. Kamu çalışanları görev yaptığı kurumlara başvuru yapmalıdır. Görev yapılan resmi kurumlar çocuk parası yardımı ile ilgili belgeleri Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine verir. Çocuk parası yardımlarının 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra doğan çocukları kapsadığı bilinmelidir. Bu tarihten önce doğan çocuklar için çocuk parasından yararlanmak söz konusu değildir. SGK çocuk parası alma şartları incelendiğinde, miktar, doğan çocuğun kaçıncı çocuk olduğuna bağlıdır. Çocuk parası için verilen destek ilk çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü çocuk içinse 600 TL’dir.

SGK Çocuk Parası Alabilmek İçin Neler Yapılmalı?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından sağlanan, çocuk parası desteğinin SGK aracılığı ile alınabilmesi için ailelerin gerekli koşulları sağlaması şarttır. Bu koşullar arasında çocuğun doğum tarihi öne çıkarken, anne ve babanın birinin TC vatandaşı olması da koşullardan biridir. Ayrıca çocuğun canlı olarak doğması da gereklidir. SGK çocuk parası alma şartları tam olarak yerine getirildiğinde, bir kereye mahsus olmak üzere para, başvuru yapan anne ya da babanın banka hesabına yatırılır. Bu sayede anlık olarak para çekimi de yapılabilir.

- Bir önceki yazımız olan Geri Ödemesiz Devlet Desteği Var mı? Devlet Desteği Nasıl Verilir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir