Ana sayfa / Krediler / Sicili Bozuk Olana Kredi Veren Bankalar 2018

Sicili Bozuk Olana Kredi Veren Bankalar 2018

Sicili bozuk olana kredi çekmek oldukça zorlu bir süreç olarak görünmektedir. Sicil yani kişinin ekonomik durumunu arz eden süreç tablosu, beklentileri ve gereksinimleri ortaya koymaktadır. Sicili bozuk olan birisi, banka tarafından “güvenilmez” olarak algılanır. Bir kişinin sicili tam olarak kredi notuna bağlı gelişmeler olarak adlandırılmaktadır Kredilerin temel verilme şartlarının en yükse mertebeli unsurları arasında yer alan kredi notu sicil etkisini ya olumlu ya da olumsuz yönde yapar. Eğer kişi borçlanma yapmış ve sonrasında bu borçlarını düzenli olarak ödediyse, bu süreçte hiçbir sorun kalmayacaktır. Kredi notu sicilin üzerinde olumsuz etki yapmışsa ve kişinin kredi çekmesi zor bir ihtimal olarak görünüyorsa, bu durumda kişinin geçmiş bankacılık işlemlerinin sorunlu olduğu anlaşılmaktadır. 2018 sicili bozuk olana kredi veren bankalar arasında yer alan tüm özel ve kamu bankaları bu gibi sorunların bertaraf ederek işlem yapmaktadır. Bu bankaların sundukları hizmette, kredi notunun ve sicilin olumsuz olmasındaki temel neden “kredi tutarının düşük, buna karşın kredi faizinin yüksek olması” durumudur.

Kredi notunuzun devamlı düşük yön de hareket etmesi ve buna bağlı olarak borçlanma süreçlerinde olumsuzluklar yaşamanız sizlerin gelecek ekonomik hareketlerinde büyük sıkıntılar çekmesine neden olacaktır. Eğer kredi notunuzun yeterli seviyede olmasını ve sicil sayfanızın da temiz olmasını istiyorsanız; bu durumda sicili bozuk olana kredi veren bankaları aramak yerine düzenli bir şekilde borçlanıp, sonrasında bu borçlarınızı düzenli olarak ödemeniz gerekmektedir. Elbette bundan önce yapmanız ilk kural; mevcut borçlarınızı güzelce düzenli bir şekilde ödemek veya yapılandırıp ödemek. Sonrasında siciliniz düzene binecek ve tüm sorunlar düzelecektir. Düşük kredi notu sorununuza çözüm niteliğinde bir diğer unsurda borç limitinizi düşürüp bu bankalara başvuru yapmaktır. Bu sayede mevcut gelirinize paralel olarak edindiğiniz borçların düşmesi ve borç hanenizde boşluk oluşması nedeniyle tarafınıza bankalar daha verimli teklifler sunacaktır.

Sicili Bozuk Olana Kredi Veren Bankalar Mevcut Kredi Borçlarını İnceler Mi?

Sicili bozuk olana kredi veren bankaların diğer müşterilere bakış açılarıyla bu müşterilere bakış açıları arasında minimal farklar yer almaktadır. Dilerseniz bir bankanın normal bir müşterinin kredi başvurusu yapması durumunda hangi kriterlere baktığını anlatalım. Sicili bozuk olana kredi veren bankaların normal bir sicille başvuru yapan vatandaşa uyguladığı testler şu şekildedir:

  • Kredi notu,
  • Aylık Gelir,
  • Aylık gelire bağlı mevcut borçlar,
  • Aylık gelire bağlı yapılan kredi başvurusunun tutarlılığı,
  • Kişinin sosyal güvencesi ve mal varlığı,

Görüldüğü üzere normal bir vatandaş bile kredi başvurusu yapması durumunda mevcut borçları nedeniyle yükümlülük altına alınmaktadır. Kredilerin en temel nitelikleri arasında yer alan “borç limiti” kuramı, temelde kişinin ne kadar vadeyle ne kadar borçlanması gerektiğin ortaya koyar. Bu süreçte konut kredileri bu kuramın dışına çıkarken, sicili bozuk olana kredi veren bankalar kişinin geri ödeme sürecinde sorun yaşaması nedeniyle konut kredisi istemine büyük ihtimalle izin vermeyecektir. Dilerseniz 2018 yılında sicili bozuk olana kredi veren bankalar listemize yavaştan geçelim. Bu bankalar sizlere garanti hemen kredi verir diyemiyoruz. Sadece rakip bankaların benzer kredilerine göre bu bankaların kredi türevleri daha kolay şartlara sahiptir.

Sicili Bozuk Olana Kredi Nereden Çekilir? 2018

Bu bankaları sıralamadan önce başlıca göz önüne getirelim. İşte sicili bozuk olana kredi veren bankaların başlıca isimleri:

  • Fibabanka
  • Aktif Bank
  • Burgan Bank
  • Ziraat Bankası

Listenin sonun yer alan Ziraat bankası sicili bozuk olana kredi verir mi? demeyin. Ziraat bankasının ayrıcalıkları memur ve maaşlı kesime işlemektedir. Bu noktada eğer kişinin mevcut bir maaşı varsa ve kişi bu maaşı Ziraat Bankası bünyesinden alıyorsa, bu durumda Ziraat bankası sicili bozuk olsa bile kredi verme ihtimalini ilgili kişi için gündeme getirecektir. Yukarıda yer alan bankalar için birere adet aktif “sicili bozuk olana kredi” kampanyasını sizlere sunuyoruz. Bunlara ek olarak şartlarını esnetmek istediğiniz bir kredi varsa ilgili bankaların şubelerine başvuru yaparak, bilgi alabilirsiniz.

Fibabanka Sicili Bozuk Olana Kredi Özellikleri

KREDİ MAKSİMUM TUTARI : 10.000 TL

KREDİ MAKSİMUM VADESİ :24 ay

FAİZ ORANLARI : %1,69-%1,70

KREDİ MASRAFLARI : 100 TL – 300 TL

DİĞER KOŞULLAR : Gelir belgesi bulunmayan kredide, tüketicinin kredi notuna bağımlı olmaksızın sadece teminat karşılığı hizmet sunulur. Yani kefil veya ipotekli taşınmaz istemi yer almaktadır.

Burgan Bank Sicili Bozuk Olana Kredi Özellikleri

KREDİ MAKSİMUM TUTARI : Başvuru Verilerine Göre Değişir.

KREDİ MAKSİMUM VADESİ : 48 ay

FAİZ ORANLARI : %1,71

KREDİ MASRAFLARI : 200 TL – 300 TL

DİĞER KOŞULLAR: Taksitlendirme noktasında büyük ayrıcalıklar bulunmaktadır. Özel ödeme ve tekrarlı ödeme planları yapılabilmektedir. Bu sayede rahat bir ödeme periyotu mecbur kılınır.

Aktif Bank Sicili Bozuk Olana Kredi Özellikleri

KREDİ MAKSİMUM TUTARI : 30.000 TL

KREDİ MAKSİMUM VADESİ :48 ay

FAİZ ORANLARI : %1,78

KREDİ MASRAFLARI : 200 – 250 TL

DİĞER KOŞULLAR : Diğer kredilerin aksine, Aktif Bank tarafından belirlenen bu kredi fırsatında “Hayat Sigortası” yaptırmak zorunda değildir. Ancak bu sigortanın borcun vefatınız veya hastalanarak çalışamaz hale gelmeniz durumunda devri söz konusu olmasın diye etkileri yer alır. Bu nedenle yaptırılmalıdır. Ayrıca başvuru ve ödeme süreci en kolay olan ihtiyaç kredileri arasında yer almaktadır.

Sicili Bozuk Olana Kredi Onayı Alma Yöntemleri ve Tavsiyeler

Sicili bozuk olanlar için kredi çekme yöntemleri arasında belli başlı unsurlar yer alır. Bankaların bir kişiye kredi vermesi için ilk olarak ilgili kişiye karşın bir güven duyması gerekmektedir. Kredinin geri ödenmesi noktasında sorun teşkil eden kişilerin bu noktada önüne birçok sorun çıkacaktır. Bu konumdaysanız ve sicil durumunuzun hakkında şüphelere sahipseniz, ilk yapmanız gereken şüphesiz mevcut borçlarınızdan kurtulmak olacaktır. Bankanın size karşın borç limiti sorgulaması neticesinde kredi onayı verebilmesi içi aylık gelirinize paralel olarak düşük bir borç düzeyine sahip olmanız gerekir. Bu ilk aşamayı tamamladıktan sonra, dilerseniz diğer 2 temel yönteme göz atalım. Sicili kötü olan birisi için kredi çekmenin ne yazık ki birkaç yolu bulunuyor. İşte kredi onayı almanın diğer yolları:

İpotek Karşılığı Sicili Bozuk Olana Kredi Alma : Siciliniz bozuksa ve kredi alma yönünde bir talebiniz bulunuyorsa, ilk olarak bu durumda mal varlığınızı değerlendirme altına almanız gerekir. Bankalar kredilerin ödenmemesi durumunda kredi menfaatlerini ön planda tutabilmek için çeşitli stratejiler geliştirmektedir. Bu stratejiler arasında yer alan bir yöntem de ipotek vermektir. Taşınmaz mallarınız arasından kredi tutarına paralel olarak banka tarafından onaylanmış bir tanesini seçerek, bankaya kredi ödeninceye kadar “rehin” verebilirsiniz.

Bu yöntemi birçok banka kabul ederken, bankaların bir kısmı da kabul etmemektedir. Bu süreçte dikkatli olmalı ve başvuru süreçlerini iyi değerlendirmelisiniz. İpotek ile sicili bozuk olana kredi serüveninde, taşınmaz olup rehin verilecek malın da kredi niteliklerini taşıyor olması gerekmektedir.

 Kefil Tayin Ederek Sicili Bozuk Olana Kredi Alma : Bir banka kişiye kredi onayı vermeden evvel, kurumsal benliği bünyesinden çıkan paranın geri ödenmesi konusundaki “risk raporunu” hazırlar ve buna göre kişinin durumunu sonuçlandırır. Eğer mevcut gelir ve verilere göre, kişinin ilgili borçlanma metriğini ödemesi mümkün görünmüyorsa, banka kişiden çeşitli taleplerde ve güvence odaklarına yönelik çalışmalar yapması yönünde istekte bulunur. Bunlardan bir tanesi de kefil mantığı ile kredi kullanımı gerçekleştirmektir. Kefil kağıt üzerinde imzası bulunmak değil, kredinin ödenmemesi durumunda ödemekle müellif olan yasal ve tüzel kişi anlamına gelmektedir. Sicili bozuk olana kredi çekmeden evvel kefilin bu şartları algılaması ve değerlendirip, yasal olarak kabul etmesi gerekir.

Kefil, kredi çekmekte zorlanan kişiden daha iyi bir ekonomik geçmişe sahip olmalıdır. Aksi takdirde banka tarafların anlaşmasına dahil olmayacaktır.

- Bir önceki yazımız olan Garanti Bankası Kredi Kampanyaları 2018 başlıklı makalemizde garanti bankası konut kredisi ve yaz kredisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir