Ana sayfa / Banka / TEB / TEB Konut Kredisi Faiz Oranları 2019

TEB Konut Kredisi Faiz Oranları 2019

Konut sahibi olmak isteyenler sabit faiz oranlarıyla TEB’e başvurabilmektedir. Bu konuda TEB konut kredisi faiz oranları 2019 yılı verileri de paylaşılmıştır. 120 ay vadeye kadar alabileceğiniz konut kredileriyle ilgili gerekli hesaplamalar yazımızın devamında aktarılmaktadır. Ayrıca TEB konut kredisi faiz oranı ile maliyet oranının birbirine yakın olması, tüketiciler tarafından memnuniyetle karşılanmaktadır.

TEB Konut Kredisi Faiz Oranı Ne Kadar?

2019 yılı için uygulanan faiz oranı %2,58’dir. Bununla beraber 100 bin TL’lik konut kredisi 60 ay vadeye bölündüğü zaman aylık taksit tutarı 3,295 TL olacaktır. 120 ay vadedeki aylık taksit ödeme tutarı 2,707 TL olmaktadır. Birçok banka ile karşılaştırıldığı zaman TEB konut kredisi faiz oranları 2019 yılı için oldukça uygun görülmektedir. Ancak her tüketici bütçesine uygun bir şekilde hareket etmelidir. Çünkü konut kredilerinde satın alınan konuta ipotek konulacağı için borcun ödenmemesi halinde yasal süreçlerin yaşanması kaçınılmazdır.

TEB Konut Kredisi Başvuru Şartları Nelerdir?

Türkiye Ekonomi Bankası’ndan konut kredisi almak isteyenler aşağıdaki şartlara uyum sağlamalıdır. Bunlar;

  • 18 yaşını doldurmuş olmak
  • Kredi notunun uygun olması
  • Gelirlerin belgelenebiliyor olması
  • Evli tüketicilerin eş rızasının alınması
  • Satın alınacak konutun tapuda mesken olarak geçmesi
  • Konutun yapı kullanma izin belgesinin alınmış olması gerekmektedir.

Krediyi almak için yapılacak ilk işlem, konut kredisi tutarının belirlenmesidir. Daha sonra başvuru formunda yer alan kişisel ve iletişim bilgilerinin eksiksiz olarak doldurulması gerekmektedir. Bankanın talep ettiği evrakların teslim edilmesiyle berbaer ekspertiz ücreti ödenmeli ve daha sonra raporun çıkması beklenmelidir. Son aşamada ise bankadan ipotek evrakları alınarak tapuya verilmelidir. Devir işlemlerinin de yapılmasıyla beraber konut kredisi sözleşmesi imzalanarak hizmet alınabilir.

TEB Konut Kredisi Başvuru Belgeleri

Sizlerle paylaştığımız TEB konut kredisi faiz oranları 2019 yılı bilgilerine ek olarak başvuru belgelerinin de bilinmesi gerekiyor. O halde TEB konut kredisi başvuru belgeleri aşağıdaki gibi sıralanabilir;

  • Tapu fotokopisi
  • Nüfus cüzdanı
  • Gelir belgesi
  • İkametgah

Gelir belgesi için emeklilerin emeklilik aylık dökümü sunması gerekiyor. Memurlar maaş bordrosu, şirket ortakları güncel vergi levhası ve gelir tablosu ile oda kayıt belgesini bankaya sunmalıdır. Çiftçiler ise çiftçilik belgesiyle beraber arazi tapu fotokopilerini TEB’e sunarak konut kredisi alabilmektedir.

- Bir önceki yazımız olan TEB İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları 2019 başlıklı makalemizde TEB İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları ne kadar hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir