Ana sayfa / Krediler / Terör Mağdurlarına Faizsiz Kredi

Terör Mağdurlarına Faizsiz Kredi

Devlet, terör mağdurlarına faizsiz kredi avantajı sunar ancak her terör mağdurunun bu imkandan yararlanması söz konusu değildir. Devletin sunduğu bu imkandan şehit ve gazi ailelerinin yararlanması söz konusudur. Devlet, resmi ve sivil şehit ve gazi yakınlarına faizsiz konut kredisi fırsatı sunmuştur. Terör mağduru olan şehit ve gazi yakınlarının satın almak istediği evlerin yeri ya da değeri ile ilgili bir kısıtlama yoktur. Resmi ve sivil terör mağduru şehit ve gazi yakınlarının faizsiz konut kredisinden yararlanmaları için gerekli olan evraklar vardır ve bu evraklar tamamlanmalıdır.

Terör mağduru şehit ve gazi yakını ailelere sunulan maaş desteğinin haricinde ev sahibi olmaları için faizsiz kredi avantajı, ailelerin mağduriyetlerini gidermeleri için önemli bir fırsattır. Bankalarda kredi ödemelerinin olması, faizsiz konut kredisinden yararlanmayı etkilemez. Faizsiz konut kredisinden yararlanılırken bankalardan ihtiyaç kredisi de kullanılabilir. Faizsiz konut kredisinin geri ödemeleri ise terör mağduru ailelerin aldıkları maaşların dörtte biri şeklinde düzenlenmiştir. Yani maaşın dörtte biri kredi ödemesi olarak kesilir. Tek ödeme yöntemi budur. Bunun yanı sıra devletin Terör Mağdurları Yasası ile desteklerden yararlanmak da mümkündür.

Terör Mağdurlarına Faizsiz Kredi Verilir mi?

Terör mağdurlarına faizsiz kredi verilip verilmediği araştırılırken, şehit ve gazi yakınlarının bu avantajdan yararlanması için hak sahipliği belgesi alınmalıdır. Bu belgenin alınabildiği adres ise Sosyal Güvenlik Kurumu (SKG) olarak gösterilmiştir. Hak sahipliği belgesi almak için SGK’ya dilekçe ile başvuru yapılmalıdır. Hak sahipliği belgesi, dilekçenin verilmesinden 2 ile 3 ay içinde belirtilen adrese gönderilir. Er şehit yakınları ve vazife malulleri dilekçeleri, “SGK Primsiz Ödemeler Daire Başkanlığı”na hitaben yazmalı ve Tuna Caddesi No.7 Kızılay / Ankara adresine gönderilmelidir. Rütbeli şehit yakınları ve vazife malulleri ise dilekçelerini “SGK Kamu Görevlileri Ödemeler Daire Başkanlığı”na hitaben yazmalıdır. Gönderilecek adres ise Mithat Paşa Cad. No: 7 Sıhhiye/ Ankara’dır. Sivil terör mağduru şehit ve gazi yakınları da yine SGK Genel Müdürlüğü’ne hitaben dilekçe yazmalıdır. Böylece hak sahipliği belgesinin edinilmesi mümkündür. Bu belge ile bankaya başvuru yapıldığında faizsiz konut kredisinden yararlanılır. Belge olmadan bu imkandan yararlanmak mümkün değildir.

Faizsiz Kredi İçin Hangi Bankaya Başvurulmalı?

Terör mağduru şehit ve gazi yakınları faizsiz kredi imkanından yararlanmak için Ziraat Bankası’nın herhangi bir şubesine başvurmalıdır. Terör mağdurlarına faizsiz kredi araştırması yapılırken sadece terör mağduru olmanın bu avantajdan yararlanmak için yeterli olmadığı bilinmelidir. İmkan, şehit ve gazi yakınları için sunulmuştur. Bu kişiler faizsiz kredi avantajından yararlanmak için hak sahipliği belgesinin yanı sıra satın alınacak konutun tapusunun noter onaylı kopyası ile nüfus cüzdanı ve fotokopisini ibraz etmelidir.

- Bir önceki yazımız olan İcralık Oldum Ne Zaman Kredi Alabilirim? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir