Ana sayfa / Krediler / Ticari Kredi Alma Şartları Neler? Ticari Kredi Nasıl Alınır?

Ticari Kredi Alma Şartları Neler? Ticari Kredi Nasıl Alınır?

Ticari krediler, işletmenin geliştirilmesi ya da yeni oluşturulmaya başlanan işletme ile ilgili yapılacak yatırımlar için kullanılan bir kredi türüdür ancak bu imkandan sorun yaşanmadan yararlanmak için ticari kredi alma şartları neler? olduğu bilinmelidir. Ticari kredi başvurusunda teminatlar gösterilerek işletmeye finansman desteği çok kolay bir şekilde sağlanabilmektedir. Ekonominin güçlenmesi adına kamu ve özel bankalar ticari kredi sunarken, devlet destekli kredi avantajından da yararlanılabilir. Bankalar ve KOSGEB, ticari kredilerinde uygun faiz oranları ve geri ödemelerde kolaylık sunmaktadır. Türk bankacılık sektöründeki neredeyse tüm bankalar ticari kredi paketi sunmaktadır. En uygun ticari kredi veren bankalar arasında Akbank, Denizbank, Finansbank, INGBank, İş Bankası, Odeabank, Vakıfbank ve Ziraat Bankası öne çıkmaktadır.

Ticari Kredi Nasıl Alınır?

Ticari kredi kullanmak isteyen işletmecilere çalıştığı bankalara başvurmaları tavsiye edilmektedir. Ancak yine de ticari kredi alma şartları neler? sorusu araştırıldığında bankaların karşılaştırılması yapılmalıdır. Aylık ve yıllık faiz oranları ile ödeme koşulları detaylı bir şekilde incelenmelidir. Ticari kredi imkanından yararlanmak için bir işletmeye sahip olma şartı vardır. Bu olamıyorsa kredi için teminat gösterilmelidir. Firmanın faaliyette bulunması durumunda ticari kredi başvurusu yapılan ve diğer bankalarla olan ilişkilerde herhangi bir sorunun olmaması gereklidir. Bir banka ile sorun yaşandığında farklı bir bankaya yapılan başvurunun olumsuz cevap vermesi söz konusudur. Ticari kredi başvurusu yaparken ticari kredi danışmanından destek alınması önerilmektedir.

Ticari Kredi İçin Gerekli Şartlar ve Belgeler Nelerdir?

Ticari kredi başvurusu yaparken bankaların talep ettiği bazı belgeler vardır. Bu belgelerin, başvuru yapan kişi ya da firma yetkilisinden istenmektedir. Ticari krediden yararlanmak için istenilen belgeler, bankaya göre farklılık göstermektedir. Başvuru için hangi belgelerin hazırlanması gerektiği, kredinin kullanılacağı bankanın aranması ya da şubesine başvurulması ile öğrenilebilir. Genellikle bankalar ticari kredi başvurularında firmanın imza sirküleri, vergi levhası, bağlı olduğu ticaret odası kaydı ve Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi istenmektedir. Banka gerekli gördüğü durumda ek teminat da isteyebilir. Ticari kredi alma şartları neler? denildiğinde bu belgelerin hazırlanmasının ardından ticari kredi başvurusunun yapılabildiği belirtilmektedir. Ancak kredinin kullandırılıp kullandırılmayacağı tamamen bankanın inisiyatifindedir.

- Bir önceki yazımız olan Kefil Olan Kişiye İcra Gelir mi? İcra Takibi Ne Zaman Başlar? başlıklı makalemizde kefil olan kişiye icra gelir mi? hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir