Ana sayfa / Kredi Kartı / Ticari Kredi Kartı Nedir? Nasıl Alınır?

Ticari Kredi Kartı Nedir? Nasıl Alınır?

Ülkemizdeki bankalar, her kesimin eşit bir şekilde bankacılık işlemlerinden faydalanabilmesi ve işlemlerini de daha avantajlı bir şekilde gerçekleştirebilmeleri adına, finansal işlemleri bazı alt dallara ayırmış durumdadır. Genel olarak bakacak olursak, bu ayrımın bireysel ve ticari olacak şekilde ikiye ayrıldığından söz edebiliriz. Bireysel olarak sunulan hizmetler, kişilerin şahsına ait kullanabildiği kredi ve kredi kartlarını temsil etmektedir. Ticari olarak ayrılan kesim ise, daha çok ticari faaliyet ile uğraşan ve bankacılık alanındaki tüm finansal işlemlerini de tüzel kişilik adına yürüten kişilere yöneliktir. Bunlar içerisinde yer alan ticari kredi kartları, işletme sahiplerinin yapacakları ödemeler ya da acil nakit ihtiyaçlarında daha avantajlı bir şekilde işlem yapabilmelerinin önünü açmaktadır.

Ticari kredi kartları, şirket harcamalarının karşılanabilmesi adına geliştirilen, bu sayede de kişisel harcamalar ile şirket giderlerinin ayrılmasına yardımcı olan bir kredi kartı hizmetidir. Bu kartlar ile birlikte işletmelerin hem nakit akışlarını kontrol etmesi hem de gider durumlarını kontrol etmeleri daha mümkün hale gelmiş durumdadır.

Kimler Ticari Kredi Kartı Alabilir?

Ticari kredi kartları ile birlikte işletme sahiplerine büyük avantajlar sunulmaktadır. Kendisine bir kredi kartı almak isteyen kişiler, ticari alanda kullanılan bu kartlar için avantajları öğrendikçe, başvuru yapmak istese de ne yazık ki herkes bu kartların sunduğu ayrıcalıklardan faydalanamayacaktır. Ticari amaçlı olarak geliştirilen bu kredi kartından faydalanmak isteyen kişilerde aranan temel özellikleri aşağıdaki gibi sıralamamız mümkündür.

 • Ticari kredi kartı sahibi olabilmeniz için, başvuru yapacağınız banka üzerinde bir ticari hesabınızın olması gerekmektedir.
 • Kişilerin bankalarda bir ticari hesap sahibi olabilmeleri için ise, bir işletme sahibi olmaları gerekmektedir.
 • Eğer bankada henüz bir ticari hesabınız bulunmuyorsa bunun için vergi levhanız başta olmak üzere diğer ticari evraklarınızı hazırlayarak şubeler üzerinden hesap açılışı yapabilirsiniz.

Yukarıdaki 3 şart, kimlerin ticari kredi kartı kullanabileceği konusuna açıklık getirmektedir. Bankaların ticari amaçlı olarak kullanılması üzerine geliştirdikleri bu kredi kartlarında, birbirinden farklı avantaj sunulmaktadır. Bundan dolayı kişilerin hem kart talebinde bulunmadan hem de ticari banka hesabı açtırmadan önce bankaların sundukları ayrıcalıkları detaylı bir şekilde araştırması gerekmektedir.

Hangi Bankalardan Ticari Kredi Kartı Alınabilir?

Ticari kredi kartları için ülkemizde belli başlı bankalara müracaat edilmektedir. İşletme giderlerinizi kontrol altına alabilmek adına başvuruda bulunabileceğiniz bankaları, aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

 1. Yapı Kredi Bankası
 2. Akbank
 3. Denizbank
 4. QNB Finansbank
 5. Garanti Bankası

İşletme sahiplerine birbirinden farklı avantaj ve ayrıcalık sunan bankalar yukarıdaki gibidir. Ticari kredi kartı başvurusu yapacak olan kişilerin, genel olarak tamamlaması gereken şartlar bulunmaktadır. Bu şartlar tamamlanıyor ve istenen evraklar da eksiksiz bir şekilde tamamlanıyorsa, bankalardan ticari kredi kartı alınması mümkündür. Ancak en başta da belirttiğimiz gibi ticari kredi kartı kullanabilmeniz için bankanızdan bir ticari hesabınızın bulunması gerekmektedir.

Ticari Kredi Kartı Nasıl Çıkartılır?

Ticari kredi kartları için bankalara başvuru yapacak olan kişiler, gerçek kişiye ait ticari işletmeler, limited şirketler ve anonim şirketler için farklı farklı belge talepleri olmaktadır. Kişilerin bankalarda sorun yaşamamaları adına, şubelere gidecekleri sırada hazırlamaları gereken belgeleri aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

Gerçek kişilerin ticari işletmelerine yönelik yapılacak işlemlerde istenen belgeler;

 • Ticari kredi kartı başvuru formunun eksiksiz olarak doldurulması gerekmektedir.
 • Başvuru yapan gerçek kişiye ait olan kimliğin fotokopisi
 • Güncel vergi levhasının aslı

Limited şirket sahiplerinin ticari kredi kartı çıkarttırabilmeleri için hazırlamaları gereken evraklar;

 • Ticari kredi kartı başvuru formunun eksiksiz olarak doldurulması gerekmektedir.
 • Şirket ortaklarının tamamının kimliklerinin fotokopileri
 • Şirket kuruluşu, şirkete ait güncel ortaklık yapısı ile son temsil yetkilerini göstermekte olan ticaret sicil gazetesinin aslı
 • Şirketi bankada temsil edecek olan yetkililere ait olan imza sirküleri ve kimliğe ait fotokopi, imza sirkülerinin noter tasdikli olması gerekmektedir.
 • Güncel vergi levhasının aslı

Anonim şirket sahiplerinin ticari kredi kartları için hazırlamaları gereken evraklar;

 • Ticari kredi kartı başvuru formunun şubelerde eksiksiz olarak doldurulması gerekmektedir
 • Şirket ortaklarının tümünü kimlik fotokopileri
 • Şirketin kuruluşu, ortaklık yapısı ve temsil yetkilerini eksiksiz bir şekilde göstermekte olan ticaret sicil gazetesi
 • Şirketi bankada temsil edecek olan yetkililere ait imza sirküleri ve kimlik fotokopileri
 • Güncel vergi levhasının aslı

Kişiler işletmelerinin konumuna bağlı olarak yukarıdaki belgeleri hazırlayarak şubelere gidebilir ve başvurularını tamamlayabilirler. Eğer bankada bir ticari hesabınız yoksa, kredi kartı için sizlerden ilk olarak hesap açılışı yapılacaktır. Bunun sonrasında da kredi kartı için gerekli işlemler gerçekleştirilecektir.

ticari kredi kartları
ticari kredi kartları

Ticari Kredi Kartlarının Avantajları Nelerdir?

Ticari kredi kartları ve kişilere sağlamış oldukları avantajları şu şekilde sıralayabiliriz.

 1. Kişiler ticari işlemlerinde çek ya da senet ile meşgul olmak yerine doğrudan ticari kredi kartlarını kullanarak taksitli alışveriş yapma şansları bulunmaktadır.
 2. Kişiler ekstrelerinde bulunan borcun minimum bedelini ödedikten sonra, kalan borcu taksitlendirebilmekte, bu sayede de finansal açıdan büyük kolaylık elde etmektedir.
 3. Acil nakit ihtiyaçlarında, ticari kredi kartları üzerinden taksitli nakit avans çekimi yapılabilmektedir. Taksitli nakit avans işlemlerinde, ticari banka müşterilerine daha uygun faiz oranları sunulmaktadır.
 4. Yaptığınız alışverişleri tek çekim yani peşin olarak yapmış olsanız bile, bunları tekrar taksitlendirebilir ve kolayca geri ödeyebilirsiniz.
 5. Ekstre erteleme fırsatlarından faydalanabilirsiniz.
 6. Yıllık olarak ödenen sigorta primleri ve vergilerinizi, kredi kartınız üzerinden anında ödeyebilirsiniz.
 7. Ticari kredi kartları üzerinden aylık harcamalarınızı raporlandırabilir ve bu sayede, harcama kontrolünü daha kolay sağlayabilirsiniz.
 8. Herhangi bir şubeye gitmeden borç ödeme, fatura ödeme, havale ya da EFT işlemi yapabilir, fatura takibinden kurtulmak için de ticari kredi kartınız üzerinden otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz.
 9. Bankanızın anlaşmalı olduğu noktalardan indirimli alışveriş ya da ekstra taksit fırsatlarından faydalanabilirsiniz.

Ticari kredi kartları konusunda, sizlerin elde edeceği avantajlar özetle yukarıdaki gibidir. Ticari kredi kartları için bankaların belirledikleri limitler, normal kredi kartlarına oranla daha yüksek olduğundan dolayı, bu kredi kartları sonrasında işletme sahiplerinin bireysel kredi kartı kullanma ihtiyaçları da ortadan kalkmaktadır. Bundan dolayı, kişiler sahip oldukları yüksek limitli ticari kredi kartı sayesinde tek bir banka ile çalışmaya başlayabilir ve finansal açıdan da kontrollerini daha kolay bir şekilde gerçekleştirebilecektir.

Ticari Kredi Kartlarıyla Nereden Alışveriş Yapılır?

Ticari kredi kartları, bireysel kredi kartlarının sahip olduğu özelliklerin ve avantajların tamamına sahiptir. Bundan dolayı kullanım sırasında illa ki ticari işlem yaptığınız bir firma üzerinden kullanmanıza gerek yoktur. Çünkü ticari kredi kartları ve bireysel kredi kartları arasındaki tek ayrım kullanım amacıdır.

Ticari kredi kartınızı kullanarak dilerseniz giyim sektöründe dilerseniz de gıda sektöründe kolaylıkla alışveriş yapabilirsiniz. Yapacağınız tüm alışverişlerde, sizler için sunulan taksit seçeneklerinden faydalanabilir, alışverişlerinizden puan kazanabilir, kazandığınız puanları alışverişlerde kullanabilir ya da ekstreleriniz üzerinden tek çekim bireysel harcamalarınızı taksitlendirebilirsiniz. Bundan dolayı ticari işletme sahiplerinin, finansal açıdan hem kolaylık elde edebilmek hem de daha fazla avantajdan faydalanabilmeleri açısından, ticari kredi kartı kullanmaları oldukça makul olacaktır.

- Bir önceki yazımız olan Kredi Kartı Kullanılabilir Limit Kontrol Etme başlıklı makalemizde kredi kartı kullanılabilir limiti ve kredi kartı limitim bitti hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir