Ana sayfa / Genel / Vergi Borcu Haciz Getirir mi?

Vergi Borcu Haciz Getirir mi?

Çeşitli nedenlerden dolayı vergi borçlarını ödeyemeyenler, vergi borcu haciz getirir mi? sorusunu sormaktadır. Vergi borcuna karşılık ev ve iş yeri hacizleri uygulanabilir. Haciz işlemleri, vergi dairesi tarafından tespit edilen borçlunun elinde bulunan menkul ve gayrimenkuller, vergi alacağını karşılayacak miktarına göre haczedilebilir. Haciz işlemi uygulanan tüm mallar satılmakta ve nakde çevrilmektedir. Satış sonucunda elde edilen bedelden takip giderlerini yanı sıra vergi alacağının düşürülmesinin ardından kalan kısmı, borçlunun ödeme zamanı gelen borçlarına mahsup edilmektedir. Kalan kısım ise hacze katılmış bir başka kurum olmaması durumunda borçluya verilmektedir. Hacze katılan başka bir kurum varsa artan kısımdan öncelikle bu kurumun alacakları ayrılmakta, kalan kısım borçluya verilmektedir.

Vergi Borcundan Dolayı Maaş Haczi

Vergi borcundan dolayı maaş haczi de gelebilir. Herkesin vergi borcu vardır. Bu, aktif vergi mükellefi de olsa potansiyel vergi mükellefi de olsa değişmez. Aktif mükellefler, Gelir Vergisi, Katma Değer Vergisi, Stopaj Vergisi gibi farklı vergi türüne tabidir. Potansiyel vergi mükellefleri ise öğrenim kredisi, Motorlu Taşıtlar Vergisi gibi ara sıra vergi ödeyenlerdir. Bu vergilerin ödenmesi için belli bir vade vardır. Vergilerin son ödeme tarihine kadar mutlaka ödenmesi gereklidir. Son ödeme gününün geçirilmesi, vergilerin gecikme zammı ile ödenmesine neden olmaktadır. Bu borcun da belli bir süre içinde ödenmemesi durumunda vergi borcu haciz getirir mi? sorusu sorulduğunda, vergi dairesinin hesaba, maaşa ya da gayrimenkule haciz koyabildiği belirtilir. Bankadan maaş çekileceği anda hacizle karşı karşıya kalınabilir.

Vergi Borcundan Dolayı Emekli Maaşına Haciz Gelir mi?

Emekli maaşı alanlar da vergi borcundan dolayı haciz gelir mi sorusu sıklıkla sorulmaktadır. Bilindiği gibi emekli maaşı, aktif yaşamın sona ermesinden sonra hayatın belli standartlarda sürdürülebilmesi için verilen maaştır. Emekli birinin çalışamaz duruma geldiği hesaplanır. Bu nedenle devlet, emekli maaşını korur. Emekli maaşına vergi borcu haciz getirir mi? sorusu sorulduğunda verilen cevap, vergi dairesinin herhangi bir nedenden dolayı emekli maaşına haciz koyması durumunda haczin kaldırılması için ilgili vergi dairesine başvurulması gerektiği belirtilir. Vergi borcu nedeni ile eşlere haciz gelip gelemeyeceği ise tartışmalı bir konudur. Ancak eşlere de haciz gelebileceği yönünde bazı uygulamalar görülse de borçlar şahsidir ve asla eşler bu durumdan sorumlu tutulamaz.

- Bir önceki yazımız olan SGK Borç Sorgulama Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde sgk borç sorgulama işlemleri ve sgk borç sorgulama işlemleri 2019 hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir