Ana sayfa / Devlet Destekleri / Yaşlılık Maaşı Desteği Ne Kadar? 2019 Rakamları

Yaşlılık Maaşı Desteği Ne Kadar? 2019 Rakamları

Devlet destekleri kapsamında ülkemizde çok sayıda uygulama bulunmaktadır. Bunlardan biri de 65 yaş maaşı olarak da bilinen yaşlılık maaşıdır. Haliyle pek çok insan yaşlılık maaşı desteği ne kadar? sorusuyla ilgili merak içerisindedir. Ayrıca maaş miktarının yanı sıra başvuru süreci, hangi kurumlardan alındığı ve 65 yaş maaşı şartları gibi konuların da bilinmesi önemlidir.

Yaşlılık Maaşı Desteği Alma Şartları

65 yaş aylığı almak için bazı şartların yerine getirilmesi talep edilmektedir. İlk olarak sosyal güvencesi olmayan muhtaçların faydalanabileceği bu maaş, emekli olamayan kişilere verilmektedir. Diğer şartlar;

  • Aylık gelirin düşük olması (484 TL’den az)
  • Nafaka durumunun olmaması
  • Farklı bir destek programından faydalanılmaması şeklindedir.

Bu şartlarla beraber kişinin 65 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir. Ayrıca hane halkı ile eşin gelir durumuna bakılarak 65 yaş maaşı verilmektedir.

65 Yaş Maaşı Başvurusu Nereye Yapılır?

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına yapılan başvurularda yaşlılık maaşı desteği ne kadar? sorusuna ayrıca yanıt alınabilir. Başvuru formunda yer alan bilgileri eksiksiz olarak doldurması gereken kişiler, 2022 sayılı kanun kapsamında destek almaktadır. Başvurudan sonra yetkililer kişinin ve hane halkının gelir durumunu incelemekte ve kısa sürede karar vermektedir. Başvuru sürecinde vakıftan alınacak belgelerin SGK’ya teslim edilmesi gerekmektedir.

Hangi Bankalar Yaşlılık Maaşı Veriyor?

Ülkemizde hizmet veren pek çok bankanın bu konuda yaşlılara destek olduğu bilinmektedir. Başta Ziraat olmak üzere TEB, Burgan bank, Şekerbank, Halk Bankası, Vakıfbank, Denizbank, İş Bankası ve Alternatif Bank üzerinden maaş alınabilir. Bankalarda hesabı olmayanlar ise PTT şubelerinden rahatlıkla destek alabilmektedir.

2019 Yaşlılık Maaşı Ne Kadar?

Her yıl güncellenen rakamlarla sunulan 65 yaş maaşı, 2019 yılında 601 TL olarak verilmektedir. Ancak emekli maaşına göre belirlenen bu desteğin artmaya devam edeceği bilinmektedir. Bu yüzden yaşlılık maaşı desteği ne kadar? güncel rakam olarak 601 TL destek verildiğini unutmayın. Bu miktardan önce asıl önemli olan şey, başvuru şartlarını taşımak ve hızlı bir şekilde başvuru yaparak destek almaya başlamaktır. İkamet ettiğiniz bölgedeki belediye, valilik ve yardımlaşma kurumlarına giderek bu destekle beraber farklı uygulamalardan da yararlanabilirsiniz. Bu yardımlar barınma, gıda, giyecek ve yakacak yardımı olarak sunulmaktadır.

- Bir önceki yazımız olan Fakirlik Maaşı Ne Kadar? 2019 Fakirlik Maaşı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir